Jste zde

Smart home. Můj dům, můj chytrý hrad

Představte si běžného řidiče, jezdícího před 20 lety v autě s klimatizací. I když se něco takového dalo sehnat, většina raději stahovala okénka, než aby si za komfort připlatila.
Dnes abychom nové auto bez klimatizace hledali. Ve většině takových vozidel je již klimatizace součástí standardní výbavy a každý tuto techniku akceptuje a vítá, i když za ni ve výsledku platí.
 
Podobným vývojem prochází trhy s počítači, telefony, audiovizuální technikou a většinou dalších produktů na křemíkovém základu. A stejný posun již nějakou dobu očekáváme i v oblasti inteligentního bydlení (na HW serveru jsme si otázku Jak se připravit na budoucí inteligentní bydlení položili již dříve). Opravdu nás ale nic nezaskočí?
 
 

V příbytku samé chytré věci

 
Chytrý dům, inteligentní domácnost, digitální domácnost. To je moderní a praktické bydlení, založené na systému inteligentní elektroinstalace a odrážející potřeby každého z nás. Chytrý příbytek si rozumí s každou architekturou a současně splňuje vysoké požadavky na snadnou obsluhu a ekonomický provoz domácnosti.
 
 
Cílem chytrého bydlení je dům splňující přání uživatele a zároveň poskytující vysoký komfort, bezpečí, přehled a významné provozní úspory. Chytrý dům představuje smysluplné propojení všech technologií. Jeho jádrem je inteligentní elektroinstalace (na HW serveru viz také článek Inteligentní elektroinstalace: otázky a odpovědi).
 

 

Hodně a ještě více

 
Obklopujeme se stále větším množstvím moderních technologií, které teprve vyniknou v éře internetu věcí (na HW.cz čtěte též Napustit si vanu přes smartphone? Co je bezpečí a kam se ztratilo soukromí). V domácnostech však ještě často existují systémy řízení, složitě koordinovatelné a nespolupracující jako jeden celek (vytápění, klimatizace, zabezpečení, stínění aj.), které svým majitelům nedokáží šetřit energie ani finance, třebaže neklesající ceny pozorujeme všichni. Současně také rostou požadavky na zabezpečení domovů a jednoduché ovládání všech jeho systémů (viz také Dálkové ovládání topení GSM Exeo DIN a příslušenství nebo PIR detektor: skvělý sluha, ale zlý pán).
 
 
Tato fakta se dostávají do popředí a stojí v zorném poli mnoha lidí rozhodujících se, jak využít moderních technologií při stavbě a zabezpečení domu, a zároveň jak dům efektivně vybavit, aby výdaje za energie byly co nejnižší (na HW serveru jsme psali též Jaké jsou možnosti stmívání LED světel plus Kompatibilita LED žárovek a stmívačů).
 
 

Co na to vývojář

 
Smart home patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví na světě a v dalších letech očekává strmý nárůst nejen v rámci Evropy, ale i v celosvětovém měřítku. Dle průzkumu Mediaresearch je o tento druh bydlení v Česku reálný zájem a 88 % respondentů by inteligentní elektroinstalaci ocenilo i ve svých domovech. Přehled, bezpečí, pohodlí, automatizace, úspory. Na to lidé slyší.
 
 
A jásají samozřejmě i vývojové firmy. Rozpoznaly trend a zavětřily svou příležitost. Sázíme na jistotu a v nové podobě publikace Smart Building & Internet-of-Things Solutions se necháváme, pěkně od základu, provést řešením a tipy od ON Semiconductor.
 
Ve 40stránkové verzi příručky z března 2015 nechybí modemy pro komunikaci po silových rozvodech, KNX, CAN a M-BUS transceivery, skloňujeme zde oblast PIR, PoE, CCD a IoT, detekujeme doteky a přiblížení, měříme teplotu, napájíme, bezdrátově nabíjíme a také budíme motory. Komunikujeme. Pro zájemce jsme ji připravili ke stažení dole pod článkem. Interaktivní blokové diagramy mnoha aplikací si pak na stránkách ON prohlédnete zde.
 
 

V ČR o pár let pozadu?

 
Zatímco dříve byla inteligentní elektroinstalace vnímána jako něco vzdáleného a předraženého, v dnešní době se na ni podle slov předsedy Asociace chytrého bydlení, Jiřího Konečného, díky její tvárnosti a flexibilitě pohlíží jako na praktické a u větších budov dokonce nezbytné řešení (na HW.cz viz také článek iNELS řídí rodný dům Jana Husa. To by Mistr opravdu nečekal). Řešení, které na míru dovoluje přizpůsobit rozsah instalace a výběr funkcí finančním možnostem zákazníka. Že je ale v této oblasti pořád hodně otázek a odpovědí už méně?
 
 
Přijměte od HW serveru pozvání na konferenci Smart home jako standard moderního bydlení, kde se dozvíte o nových možnostech v architektuře a designu, jak vše navrhnout, tj. rady, tipy, klíčové body a technologie, i jaký je zájem potenciálních zákazníků, chystajících se v horizontu pěti let stavět, rekonstruovat či modernizovat, právě o chytré bydlení. Načerpáte inspiraci z realizací architektů a projektantů v oblasti smart home, dozvíte se o nových vývojových trendech, odpoví vám na otázku jak inteligentní elektroinstalace vnímá ČR a také se zúčastníte virtuální prohlídky reálného chytrého domu.
 
Program je zaměřen na projektování smart home a jeho provázanost s architektonickým projektem stavby, interiéru i různých technologií a zařízení v objektu. Vychází ze zkušeností a příkladů z praxe. Pořadatelem je Asociace chytrého bydlení.
 
Vedle odborníků na inteligentní elektroinstalace zde vystoupí také lidé působící v oblasti technologií pro chytré bydlení (Miele, Samsung, 2N Telekomunikace, AV MEDIA, BaSys, ATREA) nebo architekti, kteří se podělí o vlastní realizace smart home. To vše v Praze v hotelu Grandior, 16. září 2015, od 9 do 15 hodin.
 
POZOR, registrace je časově omezena do 25. srpna 2015! A ještě jedna dobrá zpráva: za účast se neplatí. Více informací zde.
 
 
Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon on_reseni_pro_smart_building_a_iot.pdf6.08 MB
Hodnocení článku: