Jste zde

Dotykové ovladače maXTouch přinesou displejům nové možnosti

Novinka od Microchipu se odklání od trendu řešit vše dotykovým displejem. Automobilový trh i průmyslové aplikace potřebují jiné formy ovládání, tedy tlačítka nebo otočné ovladače.

Každý to zná a každý na to nadává. Řízení aplikací přes dotykový displej předpokládá několik věcí. Že se obsluha může na displej soustředit, že může provádět dotyky a gesta ve stabilní poloze vůči displeji a také to, že displej dokáže rozlišit dotek i gesta správně vzhledem k teplotě a vlhkosti i faktu, že obsluha musí mít nějaký typ rukavic. Tyto předpoklady nejde naplnit v průmyslu a jak se konstruktéři i zákazníci mohou přesvědčit nefunguje to ani v luxusních vozech, kde jsou všechny funkce řízeny přes několikaúrovňové menu.
Vývoj se tedy vrací zdánlivě zpět k ovladačům. Jednou z možností, pro kterou Microchip vyvinul nový driver, je otočný ovladač maXTouch Knob-on-Display, který kombinuje dotykovou obrazovku s detekcí pohybu roztačního enkodéru a mechanickými spínači na dotykovém panelu. Zní to složitě, ale když se to rozebere, tak technologie umožní montáž otočného knoflíku přímo na displej bez otvoru v panelu nebo jakéhokoli přizpůsobení designu panelů. Systém přitom počítá s nasazením více ovladačů na jednom panelu i s jejich nastavením podle potřeb konkrétní aplikace. 
Vedle displejů jsou aplikace připraveny také pro různé druhy funkčních podkladů typu smart surface. Uplatní se i v konstrukci laboratorní, zdravotnické nebo potravinářské techniky, kde se potkávají vysoké nároky na funkční bezpečnost a hygienu.  První studie aplikací už připravil BNL Bearings nebo Panasonic.

https://www.microchip.com/en-us/products/touch-and-gesture/solutions-for-touchpads-and-touchscreens/maxtouch-touchscreen-controllers

 

Hodnocení článku: