Jste zde

CMX7011 promlouvá v šifrách. A spousta lidí s ním

Je to totiž Digital Voice Processor, zajišťující základní funkce nezbytné k realizaci jakostního, číslicově řízeného hlasového kodéru, tzv. scrambleru, a to s využitím šifrovacích metod, dostupných na jediném čipu.

Nejen v bezdrátových systémech sehrává zabezpečení hlasové komunikace významnou úlohu. Současné metody vzájemného propojení, na rozdíl od v minulosti široce nasazovaných systémů analogových, míří stále častěji do číslicové oblasti, která může nezbytné zajištění poskytovat již ze své digitální podstaty. Ne že by v analogových zařízeních nebylo možné soukromí chránit např. postupy odvozenými od kmitočtové inverze, vývojář se však bude tak jako tak v řadě aplikací setkávat s požadavky na zabezpečení hlasových relací na mnohem vyšší úrovni.
 
 
Vyhledávaným řešením se proto logicky stává šifrování hlasové komunikace. Z dostupných integrovaných prvků rozhodně stojí za zmínku obvod
 
CMX7011,
  • Digital Voice Processor,
 
který společnost CML Microcircuits, zabývající se vývojem nízkopříkonových polovodičových řešení – analogových, číslicových a také těch se smíšenými signály –, určených pro telekomunikační systémy provozované v celosvětovém měřítku, řadí mezi tzv. ACE (Analogue Communications Enhancements) pro oblast radiostanic PMR / LMR. Své pole působnosti však rozšiřuje i na zajištěné, řídicí přístupové systémy – dveře, vstupní brány apod.
 
 
Struktura se 48 vývody, nabízená v pouzdrech typu VQFN nebo též LQFP, nabídne na jediném čipu ucelené poloduplexní řešení šifrovacího voice procesoru společně s vestavěným hlasovým syntezátorem – vokodérem RALCWI (Robust Advanced Low Complexity Waveform Interpolation) s podporou nízkých bitových rychlostí a v kombinaci s datovým modemem pro práci ve slyšitelné části kmitočtového spektra.
 
Díky tomuto přístupu pak lze vstupní a výstupní signály přímo propojit s odpovídajícími audio vstupy a výstupy daného vf systému, bez potřeby složitě zasahovat do výstupu diskriminátoru či vstupu modulátoru.
 
 
Celé řešení je nyní nově dostupné i s funkcí late-entry / re-entry a také možností jemného nastavení zisku analogového výstupu s krokem 0,2 dB. Řízení obvodu CMX7011 zajišťuje malý vnější mikrokontrolér. V případě zájmu výrobce nabízí též evaluační kit.
 
 
Aktuální přehled novinek CML Microcircuits naleznete v letním newsletteru ChipChat ze srpna 2013 – ke stažení níže. Na HW serveru čtěte též CMX972: stavební „kamínek“ miniaturní vf mozaiky. V případě zájmu o produkty CML kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (http://www.macroweil.cz/).
 
 

Download a odkazy:

 
 
Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon summer2013newsletter.pdf1.52 MB
Hodnocení článku: