Jste zde

Digi míří výš. S ConnectCore Wi-i.MX53 postaví Robonauta na vlastní nohy

Robonaut NASA se pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS rychle stává cenným pomocníkem. Kromě běžné údržby může provádět i méně bezpečné činnosti a poskytnout tak astronautům dostatek prostoru na jejich vlastní bádání. Druhá, aktuálně využívaná generace humanoidního stroje nese označení R2.
Projekt Robonauta se však dosud potýkal s jedním problémem: k napájení a také řízení byly potřeba dráty. V NASA se proto s cílem vyřešit tato omezení obrátili na společnost Digi, která pro dané účely poskytla svůj bezdrátový SoM (system-on-module) ConnectCore Wi-i.MX53, vycházející z aplikačního procesoru Freescale i.MX53 s 1 GHz jádrem ARM Cortex-A8 (na HW serveru čtěte též ConnectCore pro i.MX53: špičkové moduly komunikují po drátu i bez něj nebo ConnectCore pro i.MX53: nové kity s Androidem aneb dotkněte se 7" LCD). Jak uvádí výrobce modulu na svém blogu Digi Goes to Space, robot si v batohu nosí baterii, konečně z něj nevedou žádné dráty a pokud jde o řízení, to se nově zajišťuje prostřednictvím technologie Wi-Fi. Robonaut bude „poslouchat“ nejen členy posádky stanice ISS, ale též řídicí středisko NASA zde na Zemi.
  

 
Moduly ConnectCore byly sice navrženy do extrémních podmínek průmyslového provozu, nicméně pro simulaci poměrů ve vesmíru byly nezbytné ještě další testy. Nezávislé teplotní, vibrační a také nárazové zkoušky pak skutečně potvrdily předpoklady modulu k jeho bezpečnému „výletu“ vzhůru.
 
Bezdrátové řízení stroje přináší nejednu výhodu. Video lze nyní přenášet ze čtyř kamer, umístěných na Robonautu – dvou na torzu a zbylé dvojice na nohou. Na SD kartu se kromě toho zaznamenává spousta dat, se kterými pak může posádka nebo pozemní personál při monitorování výkonnosti robotu dále pracovat. Tím vše však ani zdaleka nekončí. NASA má totiž v plánu směřovat další upgrade směrem k pobytu mimo stanici, při kterém by Robonaut členům posádky vhodně asistoval.
 
V případě zájmu o robustní produkty společnosti Digi kontaktujte distributora, společnost Macro Weil (http://www.macroweil.cz/).
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: