Jste zde

Displej zobrazující bez napájení: dostupný i pro Vás

Displeje zvané „Electronic ink“ nebo „ePaper“ jsou skutečnou elektronickou formou papíru.
Pro ty z Vás, kteří tento typ displejů ještě neznáte, připomeneme, že je to tzv. elektroforetický displej, obsahující bílé částice v mikrokapslích, rozptýlených v tenké vrstvě tmavého viskózního roztoku. Přivedením krátkého impulsu se tyto bílé částice pohnou, případně natočí směrem k přední straně displeje, což způsobí, že se daný pixel jeví jako bílý. Přivedením impulzu opačné polarity se daný pixel jeví jako černý, resp. umí být i šedý (obvykle 4 stupně). Vysoká viskozita roztoku způsobuje, že mikročástice zůstávají ve své poloze beze změny prakticky natrvalo (roky). To znamená, že takový typ displejů potřebuje elektrickou energii pouze ke změně zobrazovaného obsahu! Jinými slovy, jedná se o ideální displej pro bateriově napájená zařízení. Z určitého pohledu bude chování displeje ePaper podobné bistabilnímu relé (co do odběru energie). Displej je reflexní, tzn. nepotřebuje podsvícení, ale pro dobrou čitelnost je třeba alespoň minimální okolní osvětlení. Výhodou je, že je bez problémů čitelný i na přímém slunečním světle. Kouzlo displeje ePaper spočívá také v tom, že zobrazený obsah se skutečně podobá tomu, jakoby byl nakreslen / napsán na papíru.
 
 
Prvním zástupcem displejů ePaper se v nabídce distributora, společnosti SOS electronic, stal 2“ (172*72 px) displej od společnosti Electronic Assembly EAEPA20-A. Šířka modulu je pouze 1,18 mm a ke svému provozu potřebuje pouze několik dalších součástek. Napájení je jednoduché – 3,3 V (žádná jiná napětí nejsou třeba) a displej obsahuje standardní kontrolér SSD1606 se 4vodičovým rozhraním SPI.
 
 
Detailní informace Vám poskytne katalogový list EA_ePaper. Na požádání dokáže společnost Electronic Assembly vyrobit prakticky libovolný displej ePaper s rozměry až 300x300 mm (min. odběr 1 000 ks). V případě zájmu kontaktujte distributora na adrese info@soselectronic.cz.
 

 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • displej e-paper s vysokým kontrastem
  • obsah je zobrazen i bez napájení
  • napájení je potřebné pouze pro změnu obsahu
  • 2“, 172*72 px
  • vysoký kontrast, široký pozorovací úhel
  • čtyři stupně šedé (černá, tmavo šedá, světle šedá, bílá)
  • šířka pouze 1,18 mm
  • rozsah pracovních teplot 0..+50 °C
  • spotřeba 0,657 mW v průběhu změny obsahu
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: