Jste zde

Napájíme po Ethernetu aneb nepatrné rozměry s minimem součástek

Dva diodové můstky, kondenzátor a modul o rozměrech 28 x 18 x 12 mm – i tak může v roce 2013 vypadat kompletní řešení pro 12 W zařízení napájená po ethernetovém kabelu (Power Over Ethernet) dle IEEE802.3af.
Společnost Codico se po zahájení své činnosti v roce 1977 velmi rychle zařadila mezi známé distributory elektronických součástek se širokou nabídkou pasivních i aktivních prvků, konektorů nebo též napájecích zdrojů. Sortiment dále rozšířily hotové produkty či vestavné moduly pro Power Over Ethernet od firem Silver Telecom nebo Phihong. Oba zmiňovaní dodavatelé splňují ta nejpřísnější kritéria z hlediska norem pro PoE a standardů IEEE802 (přehled zdrojů dle norem a výkonu naleznete na http://www.phihong.com/html/poe.html). Článek představuje zajímavé produkty z aktuální nabídky.
 
V případě Silver Telecomu (www.silvertel.com) se jedná o moduly určené k zabudování do zařízení, napájených po volných, datových nebo současně volných i datových vodičích kabelů UTP dle IEEE802.3 s výkony 6 až 100 W.
 
 
Řada zcela nových miniaturních modulů Ag9800 pro napájená zařízení PD (Powered Device) od společnosti Silver Telecom navzdory svým malým rozměrům stále nabízí vše potřebné pro získání napájení prostřednictvím tradičního krouceného páru ethernetového kabelu kategorie 5 dle standardu PoE (Power-over-Ethernet) IEEE802.3af. Celkové řešení přitom zahrnuje oddělení 1,5 kV, signaturu vyžadovanou ze strany zdroje PSE (Power Sourcing Equipment) spolu s řízením pro zajištění plné kompatibility a také samotný DC/DC měnič pro maximální příkon napájeného zařízení 12,95 W (třída 0).
 
Nejmenší moduly na trhu řady Ag9800 využijí napájení z volného nebo datového páru ethernetového kabelu a podporují jednoduchá řešení PoE s minimem vnějších součástek – v tomto případě se dvěma diodovými můstky a elektrolytickým kondenzátorem (na HW serveru čtěte též Vývoj nezastavíš. Elyt již není nejslabším článkem řetězce).
 
 
Vestavěný DC/DC měnič (viz také článek Velký a ještě větší aneb měnič poznáš podle rozsahu) zpracuje široký rozsah vstupního napětí a díky své optimalizaci může dosahovat vysoké účinnosti až 87 %. Samozřejmě zde nechybí ani ochrana proti zkratu a přetížení. Velikost výstupního napětí 12 V (Ag9812) lze jednoduše přizpůsobit s využitím rezistoru pull up / pull down.
 
Průmyslový rozsah provozních teplot zahrnuje prostředí od -40 °C až do +85 °C. V dohledné době lze rovněž očekávat moduly typu SIL a také výstupní napětí o velikosti 3,3 V nebo 5 V. Další informace naleznete na stránkách výrobce zde.
 
 
 

Základní vlastnosti a výhody Ag9812:

 
  • Miniaturní provedení SMT o rozměrech 28 mm (délka) x 17,8 mm (šířka) x 12 mm (výška)
  • PoE dle IEEE802.3af
  • Průmyslový rozsah teplot
  • Ochrana proti zkratu a přetížení
  • Široký rozsah vstupního napětí
  • Výstup 12 V @ 12 W
  • Oddělení vstupu a výstupu 1 500 V
  • Ucelená struktura DC/DC měniče
  • Jednoduché začlenění do projektu
 
Z dalších zajímavých modelů od společnosti Silver Telecom (viz také níže přiložené datasheety včetně kompletního přehledu dodávaných modulů PoE Selector Guide) dále zmiňujeme izolovanou řadu Ag94xx ve verzi „2BR“ se dvěma můstkovými usměrňovači a také jednoduché provedení Ag80xx bez oddělení.
 
 
Aktuální nabídku druhého ze zmiňovaných výrobců, společnosti Phihong (www.phihongusa.com), reprezentují PoE zdroje a splittery dle IEEE802 s výkony 15 až 200 W. V tabulce vidíme základní parametry čtyř zvolených modelů (viz také dokumentaci a kompletní přehled v katalogu PoE níže), tj. PSA16U-480-POE (15,4 W, splňuje IEEE802.3af), POE36U-1AT (33,6 W, napájení AC), POE36D-1AT (33,6 W, napájení DC) a POE31x-1AT (30 W), kdy poslední tři vyhovují požadavkům dle IEEE802.3at.
 
 
Další informace včetně konkrétní nabídky získáte u distributora, společnosti Codico GmbH (www.codico.com, e-mail: Petr.Rocek@codico.com), případně přímo na stránkách výrobců www.silvertel.com a www.phihongusa.com.
 
Přílohy: 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Moduly od Silver Telecom jsou velice spolehlivé, nějaký rok je už používáme. Jsou skoro nezničitelné. Jedinou jejich nevýhodou je, že září v EM spektru více než je zdrávo.