Jste zde

Pružné OLED lámou rekord v účinnosti

OSRAM zaznamenal další významný úspěch ve výzkumu na poli organických světelných diod (OLED). Vývojáři společnosti představili tzv. „pružnou“ OLED s rekordní účinností, reprezentovanou 32 lm/W. Tento úspěch, následující po pevné OLED, znamená důležitý milník na cestě k širokému komerčnímu využití pružného řešení.

Klíčovou výzvou na poli vývoje OLED je dosažení vysoké účinnosti při současném zachování odpovídajících charakteristik světelného výkonu. Jedná se o hlavní podmínku možnosti širokého využití OLED jako doplňkové osvětlovací technologie k současné technologii LED. Technický základ účinnosti, 32 lm/W, spočívá u pružných OLED ve speciální konstrukci elektrody. Substrátem pro OLED je ocelová fólie o tloušťce přibližně 100 mikrometrů – je tedy tenká jako list papíru. Jelikož je tato fólie neprůhledná, světlo nemůže, na rozdíl od pevných OLED na skle, zářit skrz, ale pouze na vrchní stranu. Tzv. technologie Top Emitter však přináší další komplikace pro dosažení vysoké kvality bílého světla.
 
Podmínky testů byly navrženy co nejrealističtěji a to tak, aby je bylo možné srovnávat s přihlédnutím k následnému komerčnímu využití. Z tohoto důvodu byla testována OLED s velkou rozlohou svého povrchu a ne jenom malá, referenční část. Měření byla prováděna v kulovém integrátoru – bez použití manipulačních makroextraktorů, jako jsou např. soustavy čoček, jejichž účelem je zvýšení světelného výkonu.
 

Směrem k masovému použití

Vývojové vzorky účinných pružných OLED diod představují významný krok pro jejich široké komerční využití. „Tímto výzkumným projektem OSRAM podtrhuje svou vedoucí pozici na poli OLED diod“, uvedl Ulrich Eisele, vedoucí projektu OLED společnosti OSRAM. Vedoucí technologického úseku, Thomas Dobbertin, tento výrok ještě doplňuje: „Zmíněný vzorek nám umožňuje ukázat, že pružné OLED diody mohou být mnohem účinnější nežli halogenové žárovky. To je možné pouze díky schopnosti přenést hluboké znalosti na poli vakuového zpracování organických funkčních materiálů a prostorově úsporného zapouzdření pomocí tenkého filmu do pružných OLED diod."
 

 
„Testujeme OLED s velkou rozlohou svého povrchu a ne jen malou, referenční část...“

 
Nedávno se společnosti OSRAM podařilo s konvenční skleněnou verzí dosáhnout hodnoty 87 lm/W. Tato hodnota se již téměř vyrovná účinnosti zářivek. První pilotní výrobní linka OLED byla otevřena v Regensburgu koncem srpna. Postupně se tato technologie začíná využívat ve vzrůstajícím počtu aplikací. První řešení v oblasti kancelářského a maloobchodního využití byla uvedena do provozu v Mnichově a Berlíně.
 
Z čistě technického hlediska se v případě OLED jedná o polovodiče, měnící elektrickou energii ve světlo stejně, jako je tomu v případě sesterské technologie LED. Zatímco LED diody vyzařují bodové světlo, které emituje extrémně malý svítící čip, tzv. OLED panely rovnou generují svítící povrch. Pro tento účel se základní materiál potahuje celou řadou různých organických materiálů. Svítící vrstva OLED má tloušťku přibližně 400 nanometrů, což odpovídá jedné setině tloušťky lidského vlasu. Podle použitého základního materiálu jsou OLED diody konstruovány tak, aby po rozsvícení pracovaly jako zrcadlové, neutrálně bílé či průhledné.
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Já nedočkavě čekám na OLED obrazovky, které (doufám) budou mít zase prokládání a tím vrátí kvalitu obrazu jaký měly CRT (u prokládaně vysílaných pořadů). TV kamery snímají obraz jako půlsnímky sudých a lichých řádků (každou 1/50 sekundy) a tak je potřeba je také zobrazovat. V LCD se spojují oba půlsnímky dohromady, takže je z toho maglajz.