Jste zde

Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou

Může mít relé v klidovém stavu nulovou spotřebu? Bistabilní relé tuto vlastnost mají. V době kdy je všeobecnou snahou snižovat energetickou náročnost zařízení je navíc jejich použití aktuálnější než kdykoli předtím.

Elektromagnetické relé je jako spínací prvek jednou z nejstarších elektronických součástek. S ohledem na silnou konkurenci v podobě polovodičového relé má však elektromagnetické relé některé výhodné vlastnosti, díky nimž je jeho použití v mnoha zařízeních výhodnější. Vzpomeňme např. vysokou izolační pevnost cívka / kontakty jako i mezi kontakty, minimální výkonové ztráty na kontaktech nebo lineární přenos bez zkreslení a to i v případě malých signálů. 

Přestože bude cívka relé pokaždé optimalizovaná na minimální spotřebu, je tato spotřeba nezanedbatelná, zvláště u skupiny více relé nebo v bateriově napájených zařízeních. Řešením je použití bistabilního (polarizovaného) relé. Jak už název napovídá, je bistabilní relé řešené tak, že má dva klidové stavy, t.j. potřebuje napájení jen na změnu stavu, zatímco v klidovém stavu (zapnuto nebo vypnuto) má spotřebu nulovou.
 
Cívka bistabilního relé je zpravidla konstruovaná jako dvojitá, jedna slouží na sepnutí, druhá pak na rozepnutí kontaktů. Z toho plyne, že ovládací napětí je stejné, jen pro změnu stavu je potřebné přivést impulz do příslušné cívky. Existují též bistabilní relé jen s jednou cívkou, kde se změny stavu dosáhne impulzy obrácené polarity. Bistabilní relé je vhodné všude tam kde běžné relé, s výjimkou obvodů, kde je nutné zabezpečit rozepnutí kontaktů po odpojení napájení.
 
Bistabilní relé známe už dlouhou dobu, většímu používání těchto prvků však v minulosti pravděpodobně bránila vyšší cena ovládacího obvodu, protože zde potřebujeme dvojitý obvod. Tato nevýhoda je ale v současnosti prakticky eliminovaná díky výrazně nižší ceně běžných polovodičových prvků vůči ceně relé a o mnoho důležitější se tak jeví velká přednost v podobě nulové spotřeby v klidovém stavu.
 
 
 
V případě zájmu o jakékoli relé Fujitsu prosím kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na e-mailové adrese info@ soselectronic.cz
 
 
Ze své nabídky bistabilních relé společnost SOS electronic představuje spínací prvky Fujitsu řady JSL. Jde o výkonové bistabilní relé s jedním přepínacím kontaktem. Maximální proud 10 A, trvalý proud 8 A a vysoká izolační pevnost 5 000 V AC (cívka / kontakty) umožňují jeho použití v mnohých výkonových aplikacích. Pozlacené kontakty na bázi stříbra zaručují nízký přechodový odpor a dlouhou životnost. Relé JSL je bez obsahu kadmia, zapouzdřené a voděodolné. K dispozici je přitom 5, 12 a 24 V verze – JSL-D5N-K, JSL-D12N-K, JSL-D24N-K. Na požádání lze dodat i 3, 6 a 9 V provedení.
 
Další detailní informace obsahuje datasheet JSL. Všeobecné aplikační poznámky pro použití relé najdete v dokumentu Engineering reference. Na stránkách Fujitsu lze najít i náhrady za relé od jiných výrobců.
 

Základní vlastnosti a výhody:

  • bistabilní relé – nulová spotřeba v klidovém stavu
  • 1 přepínací kontakt, vývody pro DPS
  • pozlacené kontakty na bázi AgSnO2
  • spínací / trvalý proud 10 / 8 A
  • pracovní rozsah -40 až +70 °C
  • v nabídce verze s cívkou 3 V, 5 V, 6 V, 9 V, 12 V i 24 V
  • rozměry 29 x 10 x 12,5 mm (d x š x v)
  • zapouzdřené, voděodolné
 
V případě zájmu o jakékoli relé Fujitsu prosím kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na e-mailové adrese info@ soselectronic.cz (pozor, uvedeno v neklikatelné podobě a s mezerou za zavináčem).  
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Jak zabudovat toto relé do std. domovního rozvodu do instalační krabice (KU68) nad vypínačem za účelem spínání světla? Je relé vhodné i pro úsporné žárovky?