Jste zde

Vývoj výkonné grafiky / audia za tak krátký čas?

Grafická řešení od 4D Systems jsou důkazem toho, že výkonná grafická rozhraní nemusí znamenat velké náklady a dlouhý čas na vývoj. Dejte tedy svým aplikacím čtvrtý rozměr!

Základem grafických řešení od 4D Systems jsou dva výkonné čipy - Goldelox a Picaso. Čipy obsahují grafický procesor, paměť a rozhraní pro běžné LCD a OLED displeje a podle typu též podporu pro dotykový panel. Grafické čipy a moduly s těmito čipy představují výkonnou a uživatelsky přívětivou platformu pro vytvoření grafického rozhraní k celé řadě zařízení. Společnou vlastností obou čipů je, že se dají nakonfigurovat do režimu podřízeného grafického čipu se sériovým rozhraním – SGC (slave graphics controller) pro spolupráci s nadřízeným mikroprocesorem nebo do režimu samostatného grafického procesoru – GFX (stand alone host graphics controller). Jednoduchým nahráním volně dostupného konfiguračního souboru lze kdykoli změnit vlastnosti čipu. 

  • Goldelox
je cenově přijatelný čip, podporující výkonnou grafiku, text, obrázky, animace, makra a další. Dá se použít s jednoduchým sériovým rozhraním pro spolupráci s mikroprocesorem (SGC verze) nebo jako samostatný výkonný grafický procesor (GFX verze). Dokáže spolupracovat s mnoha běžnými displeji LCD a OLED série „80“ s 8bitovým rozhraním. Čip dokáže generovat zvuk, podporuje SD karty přes SPI rozhraní a mnohé další.
 
  • Picaso
je oproti čipu Goldelox výkonnější, s vícero možnostmi a až 16ti univerzálními vstupně - výstupními (I/O) piny. Podobně jako Goldelox se dá i Picaso použít v SGC nebo GFX konfiguraci. Podporuje 4vodičový dotykový panel a je vhodný i pro displeje s větším rozlišením. Obsahuje HW i SW podporu pro SD nebo MMC karty a také pro velkokapacitní SD-HC karty s kapacitou nad 4 GB, díky čemuž lze na tato paměťová média umístit vedle samotného programu i velké množství grafiky, obrázků, animací a maker. Picaso rovněž podporuje výkonné generování zvuku.
 
Pravděpodobně nejdůležitější vlastností obou čipů od 4D Systems je, že se dají poměrně velmi jednoduše programovat ve vlastním grafickém jazyku 4DGL (syntaxe podobná jazyku C nebo C++). Jazyk se dá relativně snadno naučit a jeho největší výhodou je to, že program napsaný v tomto jazyku je mezi těmito čipy bez problémů přenositelný a zejména je použitelný pro různé displeje.
 
 
 
Australská společnost 4D Systems, jejíž výrobky zařadila společnost SOS electronic do své nabídky, se specializuje na grafická řešení, která jsou uživatelsky přívětivá a vyžadují relativně malé vývojové úsilí k dosažení velmi slušných výsledků


Na základě procesorů Goldelox a Picaso jsou postaveny grafické moduly s displeji LCD a OLED. Výborné vlastnosti těchto procesorů je možno v plné míře využívat i u těchto modulů – t.j. každý modul se dá nakonfigurovat do režimu podřízeného nebo samostatného modulu. Podobně jako u samostatných čipů se dá stejný program použít pro různé moduly. Kromě jiného to pro zákazníka znamená, že pokud se rozhodne pro určitý druh modulu a tento se po letech přestane vyrábět, může bez problémů použít shodný program na novém druhu modulu – bez zdlouhavého a nákladného přepisování programu na novou platformu. Toto je výhodné i v případě, kdy po úspěšném vývoji zařízení zjistíte, že by byl pro Vaši aplikaci vhodnější jiný typ displeje, než byl použit v prototypu. V tomto případě opět nemusíte mít vrásky na čele a můžete lehce použít stejný program.
 
Pro podporu vývoje nabízí společnost 4D Systems volně ke stažení programy jako například 4D-Workshop3 IDE a příklady aplikací v jazyku 4DGL.
 

Základní vlastnosti a výhody:

  • výkonné grafické čipy
  • kompletní moduly s LCD nebo OLED
  • použitelné jako samostatné nebo podřízené
  • uživatelsky přívětivý programovací jazyk 4DGL
  • stejný program lze použít pro různé moduly
  • rozsáhlá podpora vývoje
  • vynikající poměr cena / nabízené vlastnosti
 
V případe zájmu o výrobky 4D Systems nás prosím kontaktujte na adrese info@ soselectronic.cz (pozor, uvedeno v neklikatelné podobě a s mezerou za zavináčem).
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.