Jste zde

Nový MCU Intel Quark přichází i s development kitem

Do distribuce přichází mikrokontrolér Intel Quark D2000, představený v listopadu minulého roku a to rovnou s vývojovým kitem.

Intel je většinou spojován výkonnými procesory, které najdeme v počítačích a vlastně čemkoli s displejem. Aby se k takovému obvodu běžný vývojář dostal, musí buď pracovat v některé velké firmě v zahraničí, nebo svůj přístroj rozebrat. Tentokrát Intel vsadil na jinou kartu. Cílovým trhem je v případě Quarku internet věcí a tam karty nejsou zdaleka rozdány.

6x6 mm nabitých výkonem

U charakteristiky začneme pár čísly, úvodem 3x32. Mikrokontrolér Intel Quark D2000 je 32 bitový, běží na 32 MHz s 32 kB Flash paměti. K tomu má ještě 8Kb SRAM a 25 univerzálních vstupů a výstupů (GPIO). Jeho 19analogových komparátorů a 19 kanálů pro AD převodníky umožňuje také jednoduché připojení RF front endů. Sériové rozhraní umožňuje navázat další čipy pro senzory, paměti, DSP nebo jiné aplikační procesory. Charakteristika low power, spolu s napájecím napětím 2,0- 3,3V a teplotním rozsahem -40 až +85 potvrzují, že MCU bude pracovat zejména v bateriově napájených aplikacích. To vše se vešlo do LQFN pouzdra se 40 piny v rozměru 6x6mm!

Společně s procesorem přichází do distribuce také Development Kit D2000, který je očekáván od únorového veletrhu Embedded World. Cena kitu je Intelem stanovena na 15 USD a měl by obsahovat šestiosý akcelerometr, senzor teploty, magnetometr a jeden port USB 2.0 pro komunikaci s deskou. Kit je napájen knoflíkovou baterií.

Mikrokontrolér, ale x86

Intel Quark D2000 je vybaven architekturou a instrukčním setem x86.Může tedy snadno spolupracovat s již existujícími aplikacemi, napsanými pro procesory Intel. Jednotné prostředí, které Intel drží v celé škále procesorů až po Xeon, ukazuje, že právě malý SoC Intelu dosud chyběl. Quark má proto hned tři verze - Quark D1000, D2000 a Quark SE. Tato kombinace slibuje podstatné zrychlení vývoje aplikací pro IoT, na který se Quark zaměřuje. Brzy jej tak najdeme ve čtečkách RFID tagů, senzorech, jednotkách pro řízení pohonů a vlastně v čemkoli, co si pod pojmem IoT lze představit. Například Honeywell již oznámil, že novou platformu využije pro IoT aplikaci pro zvýšení bezpečnosti záchranářů a pracovníků na exponovaných pracovištích.

http://www.intel.com/content/www/us/en/embedded/products/quark/overview.html

Mikrokontrolér Intel Quark D2000 i Developer Kit D2000 jsou dostupné u Mouser Electronics.
www.mouser.com

Hodnocení článku: