Jste zde

Senzor, který dokáže detekovat lidské tělo přes sklo

V poslední době se zvýšil počet aplikací, které využívají senzory lidské přítomnosti, například u zařízení IoT. Pyroelektrické snímače nejsou schopny detekovat člověka za sklem. Tato vlastnost omezuje konstrukční řešení některých produktů. Společnost Asahi Kasei Electronics Corporation (AKM) představila model AK9752, který tuto nedokonalost odstraňuje.

Snímač AK9752 je určen pro aplikace s krátkým dosahem (detekční vzdálenost asi 1m). Je schopen detekovat lidské tělo skrz sklo. Proto je vhodný pro přenosné počítače nebo pro informační domácí portály. AK9752 obsahuje InSb  IR element.  Analogový obvod přeměňuje proudový výstup elementu na napětí. 16bitový A / D převodník (ADC) se postará o převod na digitální hodnotu, která se pak posílá po sběrnici I2C do mikrokontroléru.

AK9752 dokáže detekovat s vysokou citlivostí infračervené paprsky o vlnové délky 5 μm a méně. Tyto paprsky jsou  schopn y projít skrz sklo. Detekční vzdálenost dosahuje až 1 metru skrz sklo o tloušťce až  0,7 mm. Na tuto vzdálenost nepotřebuje přídavnou čočku. AK9752 je umístěn do kompaktního velmi tenkého pouzdra typu SON o velikosti 2,2 x 2,2 x 0,6 mm. K datu 1.ledna 2017 se jedná o nejmenší infračervený snímač komunikující po I2C na světě. V pouzdru je také umístěn teploměr, který dokáže měřit teplotu IR elementu.  

 

AK9752 dosahuje nízké spotřeby energie. (Napájení: Typ.1.8V, Spotřeba energie: Max. 100μA @ 10Hz).Funkce přerušení také pomáhá udržovat nízkou spotřebu energie s externím mikrokontrolérem. Díky těmto parametrům je AK9752 předurčen pro dlouhodobý provoz s bateriovým napájením.

Více informací na stránkách výrobce: www.akm.com/akm/en/AK9752AE

V případě zájmu můžete kontaktovat distributora https://www.codico.com/en/Manufacturers/AKM.htm, email: petr.rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

Hodnocení článku: