Jste zde

IW612, to je Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a Matter v jednom čipu od NXP

Společně s ostrým startem standardu Matter na CES 2022 se objevují i první čipy s implementací tohoto standardu. NXP představilo IW612 s integrací tří bezdrátových protokolů do jednoho čipu.

Nový čip od NXP potvrzuje to, co je zjevné už delší dobu. Stejně jako dosud existující standardy v rámci rodiny IEEE 802.15.4 jako 6LoWPAN, WirelessHART a ZigBee má sdružující Matter smysl pouze v koexistenci s dalšími standardy. Zatímco chytrá LED žárovka vystačí s jedním protokolem, uživatelský terminál v jakékoli formě potřebuje protokolů více. Aby jeho vývoj a výroba dávala ekonomicky smysl, je žádoucí, aby rádiové protokoly obsluhoval jediný čip. A tím je IW 612, který podporuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a samozřejmě 802.15.4 s protokolem Matter a Thread.
Stejně jako v dalších případech i u Matter stálo NXP mezi firmami, které standard připravily a uvedly do života. Matter má usnadnit komunikaci bezdrátových zařízení různých výrobců a zajistit tak jejich kompatibilitu. Po té volají zejména dodavatelé systémů pro chytrou domácnost, kde nekompatibilita vede k nutnosti používat různé aplikace i k nežádoucímu ovlivňování zařízení mezi sebou.

Pro integraci tří různých protokolů a pásem do jednoho čipu muselo NXP zdolat řadu technických bariér. Multifrekvenční provoz, rozdílné požadavky na výkon a multiplexní příjem a vysílání všech sítí se musí potkat s požadavky na bezpečnost, miniaturizaci a samozřejmě cenu. Pro splnění těchto požadavků má IW612 řadu softwarových funkcí včetně bezpečného bootování, OTA update firmware, WPA3 nebo hardwarové šifrování. NXP tak vychází vstříc požadavkům konstruktérů na on-chip řešení ochrany proti útokům na IoT zařízením.

NXP s novým obvodem míří nejen do sektoru chytrých domácností, ale také do průmyslových terminálů nebo palubních systémů automobilů, kde se mohou uplatnit všechny jmenované bezdrátové standardy.  Zajímavou aplikační rovinou mohou být také routery a brány, které umožní komunikaci Matter-over-Wi-Fi pro řízení asledování Matter-over-Thread zařízení.

Vzorky IW612 jsou již k dispozici, více informací k čipu i standardu Matter na NXP.com/Matter.

https://www.nxp.com/applications/enabling-technologies/connectivity/matter:MATTER

 

Hodnocení článku: