V článku se dozvíte:
- co je podstatou dobrého přenosu řeči,
- který parametr má největší vliv na dobrou srozumitelnost reprodukovaného hlasu,
- které vlastnosti mají ještě vliv na kvalitní přenos řeči a dlouhou životnost reproduktoru.
Společnost Visaton je bezpochyby špičkový výrobce reproduktorů pro všechny segmenty – od high-end přes hi-fi až po miniaturní SMD, reproduktory pro laptopy a podobně. Ve svém portfoliu má řešení prakticky pro každou oblast. O nejzajímavější skupině reproduktorů pro průmyslová zařízení i o typech vhodných zejména pro přenos lidské řeči píše Martin Brestovič, produktový manažer SOS electronic.
Dnes je poměrně běžné, že zařízení mají ve své paměti nahrané různé hlášky a kromě optického výstupu na displeji nebo LED dávají upozornění i ve formě zvuku. Typickými segmenty použití těchto reproduktorů jsou například dopravní prostředky, prodejní kiosky, zdravotnická zařízení, parkovací automaty nebo různé systémy pro hlasovou komunikaci.
Co je podstatou dobrého přenosu řeči?
Odpověď je jednoduchá. V první řadě musí mít reproduktor kvalitní přenos ve frekvenčním pásmu lidského hlasu. V odborné literatuře můžeme najít mnoho grafů a tabulek s průměrným spektrem hlasů, a i když se jednotlivé zdroje navzájem mírně liší, můžeme konstatovat, že „vše podstatné“ se nachází mezi frekvencemi od 350 – 400 Hz do cca 4 kHz. Při extra vysoké věrnosti od cca 200 Hz do 5 – 6 kHz.
To je poměrně dobrá zpráva, protože pokud se jen trochu věnujete reproduktorům, pravděpodobně víte, že tento frekvenční rozsah snadno obsáhneme jedním reproduktorem, bez problémů jej obsáhnou dokonce i mnohé malé a levné typy.
Který parametr má největší vliv na dobrou srozumitelnost reprodukovaného hlasu?
Aby však hlas zněl opravdu věrně a měl přirozenou barvu, je zapotřebí ještě jeden parametr. Důležité je, aby měl reproduktor co nejvyrovnanější frekvenční charakteristiku (citlivost) v daném pásmu frekvencí. To je již o něco vyšší nárok a výsledkem velmi nevyrovnané frekvenční charakteristiky může být například typické „plechové“ zabarvení hlasu a podobně.
Rovněž „dunivý“, málo srozumitelný zvuk je typický pro reproduktory (nebo přesněji přenosové soustavy od zdroje až po reproduktor), které příliš zdůrazňují nízké tóny a ty vyšší zanedbávají.
Následující obrázek znázorňuje dva rozdílné reproduktory pro přenos řeči, které mají sloužit jako příklad vhodné a méně vhodné frekvenční charakteristiky:
Záměrně nyní vynecháme aplikace, kde jsou velké plochy a na srozumitelnost má vliv např. i echo a směrová charakteristika reproduktorů. Soustředíme se jen na „malé“ aplikace, kde hraje klíčovou roli při srozumitelnosti použitý reproduktor.
Které vlastnosti mají ještě vliv na kvalitní přenos řeči a dlouhou životnost reproduktoru v aplikaci?
Ve většině případů je reproduktor s vyrovnanou frekvenční charakteristikou finálním řešením pro dosažení kvalitního přenosu řeči. Někdy může být ještě přínosem, použijeme-li například reproduktor s uzavřenou zadní stranou. Tím se vyhneme možnému přenosu zvuku směrem dozadu – například do uzavřené plechové skříně zařízení, kde by mohla vzniknout zbytečná rušivá echa.
Rovněž je v závislosti na aplikaci, ve které máte reproduktor, určitě zajímavé znát také rozsah pracovních teplot reproduktoru, jakož i odolnost proti vodě a vlhkému prostředí. Také tyto vlastnosti mají vliv na kvalitu zvuku a životnost reproduktoru.
Pokud používáte reproduktor v průmyslovém zařízení, určitě vás budou zajímat konkrétní řešení pro kvalitní přenos řeči. V dalším pokračování tohoto článku vám přineseme 10 tipů na reproduktory z portfolia společnosti Visaton.
Více informací o produktech značky Visaton naleznete na webové stránce SOS electronic. Na vaše podněty a dotazy rádi odpoví na adrese info@soselectronic.cz