Širší pásmo a delší dosah jsou požadavky ve všech oborech, kterých se datová komunikace dotýká. Průmysl i automatizace budov potřebují pro řadu aplikací, kritických pro bezpečnost, relativně široké pásmo a zároveň vysokou úroveň zabezpečení přenosu, které jim může nabídnout právě Ethernet. Přitom naráží na známé nedostatky Ethernetu a to rostoucí objem kabeláže, s ní související prostorové uspořádání a náklady na pořízení a údržbu.
Pro řešení těchto potřeb vznikla specifikace 802.3cg 10BASE-T1L pro jednopárový Ethernet s dosahem 200m. Moderní technologie ovšem ukazuje, že ani větší vzdálenost není nereálná, protože nový čip DP83TD510E slibuje dosah až 1,7 km. Ethernet se tak vrací do hry u IoT a IIoT aplikací, kde umožňuje propojit jednotlivé nody, síťové uzly a edge procesy s využitím jediného a bezpečného standardu.
To je výhoda ve srovnání s low-cost IoT systémy, které často řeší přenos s využitím několika různých standardů. Ty sice přenesou požadovaná data, problémem je ale latence, nemožnost plně duplexního provozu, nedostatečné zabezpečení nebo nemožnost současně provádět přenos dat a management zařízení. Zmíněné problémy přitom ohrožují funkčnost celého spektra aplikací od HVAC přes zabezpečení vstupu a pohybu osob, obsluhu výtahů až po požární systémy.
www.ti.com/DP83TD510E-pr.
How 10BASE-T1L single-pair Ethernet brings the network edge closer with fewer cables.
Leveraging Single-Pair Ethernet in Building Automation