Jste zde

Kit pro energy harvesting s all-solid-state batteriemi

Baterie s pevným elektrolytemnabízejí vysokou teplotní odolnost, dlouhou životnost, i odolnost proti vlivům prostředí. S tím souvisí i otázky bezpečnosti zařízení. Kromě elektromobility o ně má zájem také sektor IoT zařízení a wearables.

Technologie All-solid-state baterií má všechny předpoklady odstranit slabá místa současných bateriových aplikací, kde podstatnou negativní roli v životnosti zařízení sehrávají vnější vlivy, jako je střídání teplot vlivem počasí. Kostruktéři i uživatelé již řadu let vědí, co udělá umístění senzorové jednotky na slunci s kapacitou a výdrží klasických baterií nebo akumulátorů. Stejné problémy řeší i sektor automotive, kde deklarovaný teplotní rozsah -40°C až +80°C může nabývat mnoha extrémních podob. V neposlední řadě se to týká i nositelné elektroniky, protože zejména sportovci se nezdráhají z přímého slunce skočit do ledové vody a po několika takových cyklech dát svým hodinkám horkou sprchu.

Výsedkem takového namáhání jsou změna zátěžové charakteristiky, menší kapacita a zároveň zvýšení rizika poškození baterie při vysoké zátěži a nabíjení.  Proto vývojáři baterií již řadu let pracují na technologiích, které by tyto vlivy omezily. Maxell, stejně jako další japonské firmy vsadil na technologii „pevného elektrolytu“, kde je elektrolyt v podstatě nahrazen jiným, tentokrát zcela pevným materiálem. U malých akumulátorů jej doplňuje také keramické pouzdro, které se stará o rozptyl tepla. Výsledkem je teplotní rozsah -40°C až +125°C.

Aby mohl Maxell nabídnout tyto baterie nabídnout vývojářům k otestování, spojil své síly s Lapis Technology a ROHM a společně představily testovací modul. Baterie PSB401010H nebo PSB401515H od Maxellu doplňuje DC-DC konvertor BD8B133NVX od ROHM a řídící obvod ML9077 pro energy harvesting od LAPIS Technology. Kit je určen pro miniaturní solární články, které vedle slunečního světla vystačí i s vnitřním osvětlením.

https://biz.maxell.com/en/rechargeable_batteries/allsolidstate.html 
https://www.rohm.com/products/power-management/battery-management/battery-charge-management-ics/ml9077-product#productDetail 
https://www.rohm.com/support/nano#anc-02

Hodnocení článku: