Jste zde

Kolíkové lišty FISCHER - spolehlivé a dostupné

Kolíková lišta je jedno z nejjednodušších a nejlevnějších řešení k propojení signálů na desce plošných spojů. Pestrý sortiment takových konektorů nabízí firma Fischer Elektronik, známá především jako výrobce hliníkových chladičů a dodavatel SOS electronic.

Kolíková lišta je konektor, který tvoří piny v jedné nebo více řadách a jednoduché plastové těleso, které drží piny v požadovaném rastru. Nejběžnější rastr je stále 2,54mm, ale protože svět elektroniky směřuje k miniaturizaci, často se již používají i v rastrech 2mm a 1,27mm.

Pin té nejtypičtější kolíkové lišty v rastru 2,54mm je čtvercového průřezu s rozměrem 0,635mm x 0,635mm. Rastr 2mm má piny 0,5x0,5mm a rastr 1,27mm pak 0,4x0,4mm. Čtvercový průřez pochází ještě z dob velké popularity ovíjených spojů, ale osvědčil se a ve většině případů vyhovuje.

Tam kde nevyhovuje, je možné použít verze s tzv. precizními kontakty. To jsou kontakty s kruhovým průřezem s průměry 0,8mm, 0,5mm a 0,43mm. Preciznost se skrývá v protikusu, v dutinkové liště. Pokud jde o povrchovou úpravu, kontakty jsou buď pozlacené, nebo pocínované (případně ještě selektivně pozlacené - technologie s menší tloušťkou zlata).

Materiál tělesa je nejčastěji polyamid, dlouhá léta byl dostupný pouze v černé barvě. Kolíkové lišty dnes ovšem nacházejí uplatnění i v moderní osvětlovací technice s LED prvky a proto je Fischer nabízí i v bílé barvě. Pokud mají tedy v názvu (v typovém značení) výraz LED, víte, že jsou bílé. Vyrábějí se z materiálu LCP (Liquid Crystal Polymer) a snadno odolávají i teplotám do 230 ° C, takže jsou vhodné i pro THR technologii.

Základní verze kolíkových lišt:

 • Počet řad: jednořadé, dvouřadé, třířadé 
 • Tvar: přímé, úhlové (pravoúhlé) 
 • Osazení na DPS: THT, SMD.
  Hlavní výhodou SMD technologie je možnost strojového osazování. Fischer Elektronik nabízí i balení určené právě pro takovou možnost - buď balení na kotouči (Tape&Reel) nebo v tubách (Bar Magazine), obě verze s použitím tzv. „pick and placepad“ – to je díl připomínající propojovací můstek (jumper) s rovnou ploškou nahoře, na kterou se přisaje vakuová pipeta a může se tak přemístit na požadované místo.
 • Počet pinů: 1 až 36 pinů, resp. 2 až 72 u dvouřadých. Předností těchto kolíkových lišt je, že většinu je možné "lámat" na požadovaný počet pinů. Při větším množství je samozřejmě rozumnější objednat si rovnou lišty s přesně požadovaným počtem pinů.
 • Rastr (vzdálenost pinů): 2,54mm, 2mm, 1,27mm
 • Výška plastového tělesa: standard, s nízkým profilem, „sendvičové“ – obvykle 2 řady plastového tělesa
 • Počet verzí délky pinů: dostatečný
 • Individuální konfigurace jsou možné

Použití:

 • Jako wire-to-board konektor. Protikus nejčastěji IDC konektor na ploché kabely nebo krimpovací konektor na samostatné žíly
 • Jako board-to-board konektor. Protikusy jsou pak dutinkové lišty určené do DPS 
 • Jako konfigurační pole. Jednotlivé piny se propojují navzájem pomocí propojovacích můstků (jumperů)

 

Prohlédněte si nabídku kolíkových lišt od výrobce Fischer Elektronik na webových stránkách SOS electronic, výhodou je dobrá dostupnost i malých množství.

Pokud jste nenašli přesně to, co potřebujete, v SOS electronic vám rádi poradíme na adrese info@soselectronic.cz.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: