Jste zde

Konektory do DPS - malé, menší, nejmenší

Prostor na desce se stává nedostatkovým zbožím, a tak je nutné hledat další úspory. Na řadu přichází konektory, u kterých je velký potenciál miniaturizace. Výrobci konektorů již nabízejí příslušné produkty, které dokáží uspořit cenné místo na desce. Pojďme se do světa konektorů podívat podrobněji.

Konektory s roztečí 2,54 mm a 5,08 mm byly nejdéle považovány za ideální rozměr pro konektory. Dokonce není výjimkou rozteč menší než 0,5 mm. Cílem není pouze menší velikost plochy, kterou konektor zabere na desce, ale je kladen také důraz na větší hustotu kontaktů. Konektory s roztečí mezi 0,4 mm a 0,2 mm své uplatnění nenajdou v Evropě, ale spíše v Číně, kde je výrobní trh pro smartphony a jinou zábavní elektroniku.

Moderní konektory nemusí vynikat pouze svou velikostí, ale musí zaručit stabilní spojení, schopné přenést dostatečný výkon. V neposlední řadě musí mít pohodlný mechanismus pro připojení. Například, aktivní mechanismus zámku, který zajišťuje bezpečné mechanické spojení v aplikacích, kde působí silné tahové síly nebo vibrace. Standartní "hřebínek" v pouzdru se zámkem zaručuje stoprocentní modularitu a pohodlnou vyměnitelnost. Pouzdro je z materiálu, které odolá vysokým teplotám až 125°C.

Spolehlivé připojení

Spolehlivá signální komunikace za jakýchkoli provozních podmínek včetně vibrací, je nezbytná vlastnost pro konektory v automobilovém průmyslu. Obzvlášť u konektorů pro řízení motorů nebo pro airbagy a ABS / ASR. Konektory s TPA (Terminal Position Assurance) jsou dodávány se speciálním zamykacím mechanismem, který zabraňuje náhodnému odpojení kontaktů. Vodič je uzamčen dvěma plechy z obou stranách pod speciálním úhlem, které působí pákou na vložený vodič. Pro odemknutí je většinou potřeba použít nástroj např. šroubovák. Ne vždy je to však nutné, někdy stačí vodičem kývat do stran a současně táhnout k sobě až dojde k uvolnění.

Kontakty "Poke-home" jsou levné a přesto robustní připojení kabelu, které nevyžaduje další náklady na izolaci nebo montáž. (Zdroj: AVX)
 
 

Pro drsné prostředí

Řada SSL 1.2 od firmy Amphenol Industrial má ochranu IP68. Konektory jsou vhodné pro použití v mokrém a špinavém prostředí.  Předem sestavený komplet poskytuje značné úspory na desce a ulehčí jeho použití v praxi.

Řada DuraClikTM od společnosti Molex je speciálně navržena pro automobilové aplikace. (Zdroj: Molex)
 

Série DuraClik s roztečí 2,00 mm a série Minitek Microspace od firmy Amphenol ICC s roztečí 1,27 / 1,50 mm jsou držiteli certifikátu LV214. Jsou vhodné nejen pro automobilový průmysl, ale své uplatnění najdou i v jiných průmyslových aplikacích. Jednoduše řečeno všude tam, kde je požadavek na vysokou odolnost vůči vibracím. Konstrukce konektoru DuraClick je řešena tak, aby výrazně snížila prostor na desce. Je vyroben z materiálu, který odolný vůči vysokým teplotám. Konektory Minitek Microspace mají hlavní a vedlejší zámek kontaktů. Jejich konstrukce je navržena tak, aby zabránila možnému chybnému zapojení (přetočení kontaktů). Jeho rozměry jsou poloviční než u srovnatelného konektoru na trhu, a to díky kompaktní konstrukci a PCB footprintu.

Méně je někdy více

Stále více se opouští od plastového krytu. Ochrana kontaktů se stává zbytečností. Je to dáno tím, že desky jsou stejně instalovány tak, aby byly nepřístupné uživateli nebo se rovnou zalijí hmotou. Uživatel se nedostane vůbec do kontaktu s živou částí. Vynechání zbytečného plastu je v souladu s environmentálním myšlením, což je trend dnešní doby. Patentované konektory STRIPT od společnosti AVX - původně známé jako "nahé" - patří k nejlevnějším řešením v této kategorii. Přináší velkou úsporu na desce a nízkou cenu montáže. Technologie IDC (Insulation Displacement Connector) umožňuje plynotěsné spojení s bezpečnými kontakty, které jsou schopny odolat vibracím. Jsou také k dispozici s technologií WTB poke-home. Nahé kontakty poskytují stejný výkon jako kompletní konektor s platem.

Ploché, kompaktní a levné  - miniaturní konektory IDC od společnosti Griplet IDC Amphenol ICC. (Zdroj: Amphenol ICC)
 

Miniaturní konektory typu Griplet IDC od společnosti Amphenol ICC jsou levné a spolehlivé řešení pro kabelové připojení. Díky své konstrukci s výškou 3,7 mm a plochou o velikosti 4,0 mm x 6,1 mm jsou vhodné pro desky, kde je nedostatek místa. Jsou určené pro vodiče 20-32 AWG. Dvojité připojovací body zajišťují stabilní provoz i při extrémních podmínkách – odolnost vůči teplotě, nárazu a vibracím.

Nebojte se vody: Konektory s ochranou IP68. (Zdroj: Amphenol Industrial)
 

Výrobci reagují na potřeby zákazníků a s cenou mohou jít na minimum díky vysokým objemům výroby. Distribuční partneři poskytují různé poradenství.  Dokáží obsluhovat menší zákazníky než samotní výrobci. Nakonec z toho mají prospěch jak výrobci, tak zákazníci.

Optimalizace nákladů během výroby

Společnost Adam Tech umožňuje optimalizovat náklady na komponenty i v průběhu výrobního procesu. Tento výrobce je schopen nahradit konektor jiným kompatibilním při zachování kvality a za nižší náklady. V souladu s patentovými právy je možné provádět různé operace při zachování kompatibility pinů. Tato řešení jsou nejčastěji vyžadována v automobilovém průmyslu. Proto společnost Adam Tech prochází certifikací TS16949.

Pokud mate zajem o výše uvedené typy konektorů nevahejte se obratit na Rutronik.com.

Hodnocení článku: