Jste zde

Noční město není regál v supermarketu. Tajemno dodá šestice modulů

Zákaz klasických žárovek měl přinést výrazné úspory energie, nabalil však na sebe řadu problémů. Většina lidí se nakonec zřejmě přizpůsobí a svým miláčkům to chovatelé plazů taky nějak „vysvětlí“. Podstatně větší výzvě však v tomto směru čelí města, která musí nahradit žárovky efektivními světelnými zdroji v pouličních lampách.
V případě pouličního osvětlení nehraje roli pouze spotřeba energie, ale i vlastnosti produkovaného světla. Zejména historické městské čtvrti mají svůj charakteristický ráz, na kterém se významně podílejí právě pouliční lampy. A to nejen svým, mnohdy jedinečným, designem, ale i typickým světlem, které vytváří tu správnou atmosféru. Zkusme si ostatně představit třeba Malou Stranu, nasvícenou chladným bílým světlem úsporné zářivky.
 
LED modul se skládá ze šesti desek, z nichž je každá osazena sedmi diodami. Tyto diody produkují teplé bílé světlo, podobně jako klasické žárovky | fotografie: Siemens
 
S nadsázkou řečeno dostaneme místo tajemné noční Prahy něco podobného regálu v supermarketu – sice dobře nasvícený, ale veškeré tajemno a kouzlo jsou pryč. Další problém tkví v již zmíněném designu lamp. Jde často o velmi specifické architektonické prvky a dá se v podstatě říci, že co město, to jiné osvětlení. Modernizace těchto lamp představuje složité hledání kompromisů, které nemusí vždy přinést ideální řešení.
 
Modulem je možné vybavit prakticky jakoukoliv lampu veřejného osvětlení. Tato výměna je, ve srovnání s náhradou celé lampy, přibližně o polovinu levnější
 
Právě pro tyto případy navrhli konstruktéři firmy Osram, dceřiné společnosti koncernu Siemens, speciální světelný modul, kterým lze osadit prakticky jakoukoliv lampu veřejného osvětlení. Modul je vybaven šesti deskami, z nichž každá nese sedm svítících diod typu LED, produkujících teplé bílé světlo. Aby byl zachován charakter původního osvětlení, je světlo jednotlivých diod tlumeno a měkčeno matným sklem.
 
Díky tomu, že jsou diody umístěny na šesti deskách se samostatnými obvody, lze desky individuálně vypínat. Pokud je tedy lampa umístěna například na budově, diody, které by osvětlovaly pouze fasádu, mohou zůstat vypnuté. Pro ještě větší efektivitu lze navíc „seřídit“ lampy tak, aby automaticky upravovaly jas osvětlení na základě astronomických tabulek podle východu a západu slunce.
 
 
Zdroj: Siemens
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

<cite>z nichž každá nese sedm svítících diod typu LED,...</cite>
    A jaké jsou další typy svítivých diod?

<cite> Díky tomu, že jsou diody umístěny na šesti deskách se samostatnými obvody, lze desky individuálně vypínat. Pokud je tedy lampa umístěna například na budově, diody, které by osvětlovaly pouze fasádu, mohou zůstat vypnuté.</cite>
   A nebude pro uživatele hospodárnější moduly které by měli zůstat vypnuté, vůbec do svítidla nemontovat? Proč platit za něco, co potom nebude používáno?