Jste zde

LoRa roste, přidává dosah a další úrovně zabezpečení

Semtech do standardu LoRa přidává opakovače, nové algoritmy zabezpečení a samozřejmě nové moduly.

Nedávno oznámená verze funkce LoRa Basics Modem v4 obsahuje novou výkonnou funkci  opakovače (Relay). Umožňuje zákazníkům přidat bateriově napájené, snadno nasaditelné přenosové uzly, které fungují jako síťové extendery. Tyto opakovače mohou být umístěny na vzdálených místech nebo v oblastech, kde je síla signálu slabá kvůli extrémním vzdálenostem nebo okolnostem, což efektivně rozšiřuje rozsah stávajících bran a sítí pomocí připojení LoRaWAN.

Aby bylo možné opakovače nasadit, budou muset správci sítí upgradovat svůj LoRa Network Server (LNS) na nejnovější verzi s podporou funkce Relay, stejně jako aktualizovat konkrétní stávající koncové uzly LoRa pro podporu funkce, nebo přidat nové vyhrazené zařízení do sítě LoRa, které bude primárně fungovat jako přenosový uzel.  Opakovače pracují tak, že přijímají zprávy z koncových zařízení a následně je přenášejí na bránu a naopak. To umožňuje koncovým zařízením komunikovat s bránou, i když se nacházejí mimo dosah brány. Opakovači lze realizovat propojení více bran dohromady a vytvořit tak robustnější a spolehlivější síť.

Pro provoz opakovačů relay stačí baterie, nevyžadují žádné další páteřní připojení a jsou nákladově efektivní ve srovnání s přidáním dalších bran. Dají se také použít v různých scénářích, jako jsou chytrá města, průmyslové IoT, zemědělství, veřejné služby a další. Například v nastavení inženýrských sítí lze opakovač použít k rozšíření pokrytí měřičů, které měří spotřebu plynu nebo vody. V typickém prostředí měření spadá většina měřičů do dosahu nasazené brány využívající LoRaWAN. Může však existovat několik zařízení, která jsou na periferii sítě, která nemají dostatečné pokrytí. Přidáním opakovače na okraj sítě mohou dodavatelé efektivně rozšířit pokrytí své sítě LoRaWAN bez přidání další brány.

Kybernetická bezpečnost

Zavedení nových bezpečnostních algoritmů do komunikace LoRA reaguje na nedávno schválenou americkou směrnici pro zvýšení urovně národní kybernetické bezpečnosti, která se týká také IoT zařízení.

Společnost Semtech si uvědomuje vyvíjející se prostředí hrozeb a neustále rozšiřuje a vylepšuje své programy bezpečného vývoje životního cyklu, aby si udržela náskok před škodlivými aktéry, a také provozuje program pro správu zranitelností, aby zajistila, že zranitelnosti v našich produktech budou řešeny zodpovědně. Prostřednictvím spolupráce se společností HackerOne (www.hackerone.com) na podporu zodpovědného hlášení chyb zabezpečení a naší certifikace jako autority pro číslování CVE (CNA) společnost Semtech demonstruje náš trvalý závazek zajistit bezpečnost našich produktů a našich zákazníků po celou dobu jejich životního cyklu. Oba programy, spolu s našimi dalšími iniciativami v oblasti kybernetické bezpečnosti, jsou dobře sladěny s novou iniciativou označování kybernetické bezpečnosti, která usnadňuje odpovědným společnostem, které se zavázaly k zabezpečení svých produktů, aby zákazníkům poskytly kritické znalosti. Technické detaily Semtech prozradil na svém novém RF čipu LR 1121.

Semtech LR1121 - vícepásmový LoRa transceiver

Semtech LR1121 Multi-Band LoRa transceiver je ultra-low-low-long-range LoRa transceiver, který podporuje pozemní ISM pásmo komunikace v sub-GHz a globální 2.4GHz spektrum, stejně jako S-Band podporu pro satelitní připojení. Pro všechny druhy případů použití LPWAN podporuje LR1121 jakoukoli kombinaci modulací LoRa, (G)FSK a Long Range FHSS (LR-FHSS).

Semtech LR1121 splňuje požadavky na fyzickou vrstvu specifikace LoRa Alliance LoRaWAN a zároveň zůstává konfigurovatelný tak, aby splňoval různé požadavky aplikací a proprietární protokoly. Transceiver je vhodný pro systémy zaměřené na dodržování rádiových standardů, mimo jiné včetně ETSI EN 300 220, FCC CFR 47 Part 15, ARIB a čínských regulačních požadavků.

Vlastnosti:

 • Nízkopříkonový LoRa/(G)FSK poloduplexní RF transceiver
 • Celosvětová podpora frekvenčních pásem ISM v rozsahu 150 - 960MHz (sub-GHz) a 2.4GHz, stejně jako 2.1GHz S-Band
 • Nízkošumový RX front-end pro zvýšenou citlivost LoRa/(G) FSK
 • Vysoce výkonný zesilovač  +22dBm v pásmu sub-GHz a +11.5dBm v pásmu 2.4GHz
 • LR-FHSS modulátor
 • Integrovaný volič napájení zesilovače pro zjednodušení duálního výkonu +15/+22dBm s jednou deskou (sub-GHz)
 • Plně kompatibilní se zařízeními SX1261/2/8 a standardem LoRaWAN, definovaným aliancí LoRa
 • Kryptografický engine
  • Podporuje algoritmy AES-128 založené na šifrování/dešifrování
  • Zpracovává parametry zařízení, jako jsou DevEUI a JoinEUI, jak je definuje LoRa Alliance
  • Chrání důvěrné informace, například šifrovací klíče, před neoprávněným přístupem
  • Úložiště NwkKey a AppKey, jak jsou definována ve standardu LoRaWAN

https://blog.semtech.com/commitment-to-iot-cybersecurity  
https://blog.semtech.com/the-new-lorawan-relay-feature
https://www.semtech.com/products/wireless-rf/lora-connect/lr1121

Hodnocení článku: