Jste zde

MCU RL78/G15 – jednodušší to být nemůže

Nová řada mikrokontrolérů RL78/G15 od Renesasu se vrací k minimalistickým kořenům MCU. Nabízí totiž i jednoduchý 8-pinový čip v pouzdře 3x3mm.

Ačkoli by se mohlo zdát, že vývoj nového čipu s minimální konektivitou a možnostmi jde proti proudu dnešních požadavků, není tomu tak. Nová řada MCU zapadá do rodiny RL78, se kterou sdílí celý vývojový ekosystém a zároveň vedle miniaturní osmi pinové varianty nabízí také pouzdra s 10,16 a 20 piny. Stejná architektura tak může pracovat s 6-18 I/O porty, které spolu teplotním rozsahem -40 °C až 125 °C odpovídají potřebám řízení průmyslových a senzorových zařízení, stejně jako osvětlení nebo řízení pohonů. To vše jsou aplikace, kde stačí relativně omezená paměť, v případě RL78/G15 jde o 4 nebo 8 KB flash pro program, 1 KB data flash a 1 KB SRAM. Čip obsahuje vestavěný oscilátor s vysokou přesností a signálový komparátor a podporuje několik typů sériových rozhraní, od CSI, UART, Simple I2C až po multi-master I2C. Tato výbava je spolu s napájecím napětím od 2,4V do 5,5V předpokladem pro to, aby mikrokontrolér potřeboval pouze minimum podpůrných součástek.  To přesně zapadá do schématu, kde hraje hlavní roli výsledná cena: minimum součástek, menší plošný spoj a jako bonus nízká spotřeba.

Pro vývojáře to ale rozhodně není špatná voba, protože RL78 nabízí rozsáhlý vývojový ekosystém. K dispozici je úplné vývojové prostředí pro RL78/G15, včetně vyhodnocovací desky (Fast Prototyping Board) umožňující psaní a ladění programů pouhým připojením USB kabelu, Smart Configurator, který usnadňuje návrh softwaru pomocí GUI, a knihovny Arduino. U Renesasu je možné také najít řadu dobrých nápadů na zapojení v sekci Winning combinations.

https://www.renesas.com/rl78g15 
https://www.renesas.com/win
 

Hodnocení článku: