Jste zde

Baterie jsou na jedno použití. Nové STM32L0 však nikoli

Nové MCU STM32L0 s jádrem ARM® Cortex™ M0+ se zaměřily na minimální odběry z baterií, které není možno znovu dobíjet.
Společnost STMicroelectronics představila novou řadu univerzálních 32bitových mikrokontrolérů pro spotřební, zdravotnické nebo též průmyslové aplikace napájené zejména z baterií. „Ultra-low-power“ struktury STM32L0 nabídnou jádro ARM® Cortex™ M0+ s taktem 32 MHz, 12bitový A/D převodník definující nový standard v otázce nízké vlastní spotřeby a také řešení USB FS 2.0 bez krystalu.
 
 
Díky ADC s odběrem jen 40 µA při rychlosti 100 ksps, rostoucím na „pouhých“ 200 µA pro případ 1,14 Msps, a ve spojitosti s odpovídající účinností jak procesorového jádra tak též jeho nízkopříkonových periférií, si pak mohou aplikace typu fitness sledovacích zařízení či kouřových detektorů určených pro domácnosti a napájených z obyčejných baterií (mnohdy mincového typu) bez možnosti dobíjení žádat méně časté náhrady, což ocení nejen uživatel, ale nepochybně též i životní prostředí. Další z výhod spočívá v možnosti navrhnout zařízení, umožňující napájení z menších článků. Nové prvky jsou kromě toho vyráběny firemní chráněnou technologií CMOS, takže vedle embedded EEPROM dále nabízí též nejmenší odchylky své výkonové spotřeby napříč teplotním rozsahem až do +125 °C se zřetelem na minimální odběry právě při zvýšené teplotní zátěži. Mikrokontroléry STM32L0 se tak nabízí zejména pro systémy průmyslových čidel, jejichž chod bude záviset na bateriích nebo též sběru energie z okolního prostředí.
 

 
STM32L0, to jsou dále tři řady, konkrétně Access line, USB a USB/LCD. Pro všechny novinky platí požadavky na minimální spotřebu v řadě režimů včetně 139 µA/MHz @ 32 MHz, 87 µA/MHz s využitím optimalizovaného režimu, resp. 400 nA v módu Stop spolu s plným uchováním obsahu RAM a dobou 3,5 µs pro wake-up. K dispozici rovněž dostáváme až 64 KB paměti Flash, až 8 KB SRAM a 2 KB „embedded true“ EEPROM. S 16bitovým rozlišením A/D převodníku se pojí též vestavěný hardwarový oversampling. Ve spojitosti s USB FS 2.0 se budeme dále setkávat s podporou detekce BCD (Battery Charger Detection) a řízením LPM (Link Power Management). Provozování USB bez krystalu umožní vestavěný oscilátor 48 MHz. Za zmínku stojí též podpora AES (128 bitů).
 
S novými prvky řady STM32L0 přichází na scénu pouzdra typu UQFN32 (5x5 mm), LQFP32 (7x7 mm), LQFP48 (7x7 mm), LQFP64 (10x10 mm) a BGA64 (5x5 mm) a ceny při odběru 1 000 ks již od $0.85.

 
Hodnocení článku: