Jste zde

MEMS – alternativa pro krystalové oscilátory

MEMS oscilátor kombinuje křemíkový MEMS rezonátor čip s čipem programovatelného oscilátoru. Oba křemíkové čipy jsou spolu instalovány a zapouzdřeny ve standardním QFN (Quad Flat No-Leads) nebo CSP (Chip Scale Package) pouzdře.

Jauch MEMS (mikro-elektro-mechanické systémy) oscilátory nabízejí atraktivní kombinaci nízké spotřeby, malých rozměrů, vysokého výkonu, extrémně vysoké spolehlivosti a odolnosti vůči rázům a vibracím, což je činí ideálními pro nespočet aplikací, zvláště v přenosné elektronice.

MEMS oscilátor kombinuje křemíkový MEMS rezonátor čip s čipem programovatelného oscilátoru. Oba křemíkové čipy jsou spolu instalovány a zapouzdřeny ve standardním QFN (Quad Flat No-Leads) nebo CSP (Chip Scale Package) pouzdře.

Výstupní frekvence je konfigurována pomocí fázového závěsu a děličky /n ve smyčce zpětné vazby. Konfigurační parametry jsou uloženy v OTP (One Time Programmable) paměti na čipu. Tato architektura umožňuje jednoduše naprogramovat výstupní frekvenci v rozsahu 1 až 110MHz a 115 až 137 MHz, ovšem verze 32,768 kHz pro RTC (Real Time Clock) je také dostupná.

Křemíkový rezonátor nemá sám o sobě dostatečnou frekvenční stabilitu v závislosti na teplotě, precizní teplotní kompenzace v obvodu oscilátoru však umožňuje dosáhnout excelentní frekvenční stability. Například Jauch JSO15 TR, 32,768 kHz MEMS oscilátor s ultra nízkou spotřebou poskytuje frekvenční stabilitu až do +/-5ppm v rozsahu teplot -40°C ~ +85°C.

Jauch může nabídnout krátké dodací lhůty, protože MEMS oscilátory jsou konfigurovány dle požadavků zákazníka v jejich technologickém centru v Německu. Plně automatický proces dokáže vyrobit 5 000 až 10 000 oscilátorů v průběhu několika dnů. Vzorky mohou být odeslány do 48 hodin.

Krystalový oscilátor používá krystal křemene, kmitající v základním módu a jednoduchý obvod oscilátoru. Pro každou frekvenci musí být vyroben nový krystal, což je dlouhotrvající proces. Krystalový oscilátor nepotřebuje teplotní kompenzaci. Jeho frekvenční stabilita v závislosti na teplotě je pro běžné použití dostatečná. Teplotně kompenzované oscilátory mohou dosáhnout stejné stability jako MEMS oscilátory.

Klíčovou nevýhodou krystalových oscilátorů je citlivost krystalu na vibrace a ztráta stability s věkem. Vibrace se projeví v nežádoucím kolísání periody nebo pozice náběžných a doběžných hran (jitter) oscilátoru. Křemíkové MEMS rezonátory naopak nejsou citlivé na vibrace. MEMS rezonátor kmitá na své základní frekvenci v módu, který vyskytující se vibrace nemodulují. MEMS oscilátory poskytují až 500 milionů hodin MTBF (Mean Time Between Failure), odolnost vůči rázům 50 000 g a vůči vibracím 70 g. Krystalové oscilátory mohou nabídnout MTBF 14-38 milionů hodin, odolnost vůči rázům 5 000g a vůči vibracím 10 g.

Krystalové oscilátory bývaly lepší ve fázovém šumu, kolísání periody nebo pozici náběžných a doběžných hran (jitter), spotřebě, době náběhu a stabilitě frekvence, ale s rozvojem technologií se MEMS oscilátory velmi těsně přibližují ke krystalovým.

Neváhejte nás požádat o vzorky. Ačkoli standardně MEMS oscilátory nemáme skladem, vzorky můžeme zajistit do několika dnů. Pro bližší informace ohledně výrobků Jauch nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.cz nebo navštivte stránky Jauch.

Hlavní výhody:

  1. Extrémně vysoká spolehlivost (MTBF 500 milionů hodin), odolnost vůči rázům (50 000 g) a vibracím (70g)
  2. Rychlé dodání pro malá množství
  3. Modifikovatelné dle požadavků zákazníka
  4. Široký rozsah pracovních teplot: -55°C ~ +125°C
  5. Vysoká stabilita frekvence v rozsahu pracovních teplot: +/- 20 ppm, +/- 5 ppm pro 32,768kHz verzi
  6. 100% náhrada za standardní 2016 - 7050 QFN (Quad Flat No-Leads) pouzdra
  7. MEMS oscilátory používají křemíkový rezonátor namísto krystalu oxidu křemičitého, použitého v krystalových oscilátorech
  8. Výroba probíhá v továrnách, ve kterých se vyrábí polovodiče, což zaručuje konstantní vysokou kvalitu komponentů.
  9. MEMS komponenty jsou používány v množství aplikací již mnoho let

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: