Jste zde

Moduly Congatec s procesory AMD Ryzen R1000: Větší výkon a menší cena za watt

Congatec, dodavatel embedded výpočetní techniky, rozšiřuje svou řadu modulů conga-TR4 COM Express s procesory z nové řady AMD Ryzen Embedded R1000. Nová generace energeticky úsporných procesorů, založená na oceňované mikroarchitektuře Zen, se vyznačuje nejlepším výpočetním výkonem při malé spotřebě ve své třídě a je optimalizována pro trhy citlivé na cenu.

Procesory AMD Ryzen  řady R1000 mají ve srovnání s procesory V1000 zeštíhlený soubor funkcí, ale stále se vyznačují vysoce přitažlivými parametry, včetně dvou multivláknových jader nebo podporou tří displejů 4k s GPU AMD Radeon Vega se třemi výpočetními jednotkami. Masivní výpočetní výkon pro jednotlivá vlákna je charakterizován přizpůsobitelným TDP od 24 do 12 W a rychlostí CPU až 3,5 GHz. Moduly s ještě větším výkonem grafiky jsou předurčené pro aplikace, v nichž chtějí OEM položit důraz na kvalitu produktů s hlubokým dojmem z grafické prezentace.

“Rozhodující výhodou vysoce výkonných R1606G SoC je ve srovnání s přímými konkurenty o 16 % lepší výkon CPU a o 33 % lepší výkon GPU). Výkon procesorů AMD Ryzen Embedded R1505G je sice poněkud nižší, ale přesto vynikající: ve srovnání s přímou konkurencí dosahují v CineBench R15 o 51 % lepšího výkonu a GPU dosahuje v 3DMark11 o 91 % lepšího výkonu,“ vysvětluje Andreas Bergbauer, Product Line Manager COM Express společnosti congatec.

Cílové trhy nových modulů COM Express (Computer on Module) s procesory řady AMD Ryzen Embedded R1000 včetně systému pro více displejů s vynikající grafikou jsou herní průmysl, zobrazovací zařízení digital signage, zdravotnická zobrazovací technika a průmyslová automatizace. Další oblastí použití jsou systémy bez operátorského rozhraní (headless), kde se GPU využívá pro masivně paralelní zpracování dat. Příklady lze najít v komunikační infrastruktuře, kde jsou tyto moduly používány např. pro úlohy zabezpečení nebo pro uCPE, SD-WAN, routery, switche a UTM (Unified Threat Management). Uživatelé na těchto modulárních systémech založených na standardizované koncepci COM oceňují zejména nižší náklady na vývoj a rychlejší uvedení nových produktů na trh díky aplikačně připravenému výpočetnímu jádru, flexibilní přizpůsobitelnosti výkonu a dlouhodobé dostupnosti, dokonce i v rámci různých generací procesorů nebo procesorů s různými paticemi.

Technické parametry podrobně

Nové vysoce výkonné moduly conga-TR4 s rozložením pinů podle COM Express Typ 6 využívají nejnovější procesory AMD Ryzen Embedded R1505G a multijádrová SoC R1606G. Podporují až 32GB energeticky úspornou a rychlou dvoukanálovou paměť DDR4 s až 2 400 MT/s a volitelně s ECC pro maximální zabezpečení dat. Grafika AMD Radeon Vega pro hluboký dojem z prezentace má tři výpočetní jednotky a podporuje až tři nezávislé displeje s rozlišením do 4k UHD a 10bitovým rozsahem HDR, stejně jako rozhraní DirectX 12 a OpenGL 4.4 pro 3D grafiku. Integrovaný video engine umožňuje hardwarově akcelerované streamování videa podle normy HEVC (H.265) v obou směrech. Díky podpoře HSA a OpenCL 2.0 je možné na GPU alokovat také výpočty hlubokého učení (deep learning). V bezpečnostně kritických úlohách pomáhá integrovaný AMD Secure Processor s hardwarově akcelerovaným šifrováním a dešifrováním RSA, SHA a AES.

Nové moduly conga-TR4 umožňují realizovat na základní desce (carrier board) kompletní implementaci USB-C, včetně USB 3.1 Gen 2 s 10 Gbit/s a funkce Power Delivery, stejně jako rozhraní DisplayPort 1.4, např. pro připojení externího dotykového displeje jedním kabelem. Další rozhraní jsou 1× PEG 3.0 x4, 3× PCIe Gen 3 a 4× PCIe Gen 2, 3× USB 3.1 Gen 2, 1× USB 3.1 Gen 1, 8× USB 2.0, 2× SATA Gen 3 a 1× Gbit Ethernet. Nabídku rozhraní doplňují I/O pro SD, SPI, LPC, I²C stejně jako 2× UART z CPU a High Definition Audio. Podporovány jsou operační systémy Linux, Yocto 2.0 a Microsoft Windows 10, volitelně i Windows 7.

 

Moduly conga-TR4 COM Express Type 6 Computer-on-Module jsou dodávány v těchto variantách:

 

Více informací o nových modulech conga-TR4 COM Express Typ 6 lze najít na: https://www.congatec.com/en/products/com-express-type-6/conga-tr4/

 

Hodnocení článku: