Jste zde

ADP5090 sbírá, nabíjí a chrání. V záloze má i běžnou baterii

„Ovládnutí“ světla uvnitř budov coby použitelného zdroje energie v sítích bezdrátových čidel se stává celosvětovým trendem.
Společnost Analog Devices proto představila integrovaný zvyšující regulátor, navržený pro práci se stejnosměrným napájením z fotovoltaických článků (PV), ale též termoelektrických generátorů (TEG). Obvod s označením ADP5090 (Ultra Low Power Boost Regulator With MPPT and Charge Management) při své činnosti nabíjí připojené baterie nebo kondenzátory a umožňuje tak jednoduché napájení malých elektronických zařízení, resp. systémů bez požadavku na tradiční bateriové napájení.
 
ADP5090 nabídne účinnou konverzi omezeného množství energie pocházející z okolního prostředí a to v rozsahu již od 10 μW až do 1 mW, zatímco se budou provozní ztráty pohybovat v řádu max. stovek nW. Díky interním strukturám pro „studený start“ pak regulátor dokáže začít pracovat ze vstupního napětí o velikosti jen 380 mV a jakmile již bude jednou v provozu, jeho funkci výrobce zaručí v rámci vstupního napěťového rozsahu od 100 mV až do 3 V.
 
Na základě snímání napětí vstupního pinu poté řídicí smyčka udrží zvlnění napětí VIN v pevně stanovených mezích pro zachování stabilní funkce DC/DC měniče. Snímání napětí naprázdno (OCV) spolu s nastavitelnými body regulace vstupního napětí kromě toho umožňuje vytěžit z fotovoltaických článků či TEG maximální možné množství energie. Řídicí funkce pro nabíjení zahrnuje ochranu připojeného „úložiště“ s využitím monitorování napětí na baterii, resp. nastavitelných napěťových úrovní pro ukončení nabíjení / vybíjení. Připojit a následně pracovat bude možné též s klasickým primárním článkem – baterií. Vestavěný řídicí blok pro správu napájecí trasy tak automaticky přepíná mezi jednotlivými zdroji – PV / TEG, nabíjecí baterií nebo klasickým článkem.
 
 
Obvody ADP5090 dostaneme v 16vývodových pouzdrech typu LFCSP (3x3 mm) nebo TSSOP s teplotním rozsahem −40 °C až +125 °C. Více na stránkách výrobce zde. Při odběru 1 000 ks vychází jedno provedení na $2.50.
 
 
Zdroj: Analog Devices
 
 
Hodnocení článku: