Jste zde

ISL9113: maximální hustota spolu s účinností pro jeden článek

Nové měniče společnosti Intersil prodlouží výdrž bateriového zdroje svou účinností, dosahující až 95 %. Stranou však nezůstávají ani další struktury zvyšující rodiny.

Intersil představuje rodinu zvyšujících (Boost) měničů, přinášejících do návrhu výjimečnou výkonovou hustotu spolu s dosahovanou mírou účinnosti. Nové prvky jsou ideálním řešením pro systémy napájené z jediného článku typu Li-Ion, zahrnující dále podporu USB ‘on-the-go’ (OTG).
 
 
ISL9113,
  • Low Input Voltage and High Efficiency Synchronous Boost Converter with 1.3A Switch,
 
dostupné buď s pevným výstupním napětím o velikosti 5 V nebo též se stavitelným výstupem, vystupují na pozici zcela integrovaného, synchronně zvyšujícího měniče s dostupnou proudovou hustotou 460 mA/mm2. Vestavěné synchronní MOSFETy se jmenovitým zatížením 1,3 A tak mohou z jediného článku lithium – iontové baterie zajistit nezbytných 5 V s možností proudového odběru 500 mA, které často vyžadujeme k napájení vnějších periferních zařízení, připojovaných k USB portu chytrých telefonů či tabletů.
 
 
Podíváme – li se na představenou novinku ISL9113 v širším kontextu, zjistíme, že logicky „navazuje“ na oblíbené, synchronně zvyšující konvertory Intersilu s nízkým vstupním napětím ISL9111 a ISL9111A, které díky svým integrovaným, 1 A synchronním MOSFETům mohou z jediného alkalického článku pokrýt proudové odběry na úrovni 100 mA.
 
ISL9111 spolu s ISL9111A se přitom zaměřují na aplikace, napájené jak z nabíjecích, tak též klasických baterií. ISL9111 nabídne podpěťový zámek UVLO (under-voltage lockout) s nímž dochází k internímu pozastavení činnosti měniče, poklesne – li velikost vstupního napětí pod úroveň 0,7 V. Připojený napájecí článek tak nebude stižen přílišným vybíjením. Obvod ISL9111A pak bude mít oproti svému „sourozenci“ tuto vlastnost zakázanou z titulu maximální provozní využitelnosti jednočlánkových baterií, které však nejsou k opětovnému nabíjení stavěny.

Blokový diagram obvodu ISL9113ER7Z
 
 

Základní vlastnosti ISL9113:

 
  • Spínací kmitočet 1,8 MHz umožňuje použití drobných indukčností / kondenzátorů s nízkou zastavěnou výškou
  • Použité MOSFETy s nízkým vlastním odporem zajistí účinnost až 95 %
  • V případě minimálních zátěží vstupuje do hry též klidová spotřeba 20 μA
  • 6vývodové pouzdro typu WLCSP o rozměrech 0,8 mm x 1,36 mm nebo provedení v DFN o velikosti 2 mm x 2 mm (8 vývodů)
 

 

Dostupnost a cena:

 
Při odběru 6 000 ks pořídíme jeden obvod již za $1.39. Měniče ISL9111 a také ISL9111A pak dostaneme v 6vývodovém provedení pouzdra typu SOT-23, které při odběru 3 000 ks vychází již na $1.20.
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: