Jste zde

Lineární stabilizátor od Linearu. Tentokrát s vybíjením výstupu

Funkci „discharge“ na svém výstupu nabídnou 100 mA LDO LT3061 se vstupním rozsahem až do 45 V.
Ve společnosti Linear Technology v srpnu představili lineární stabilizátory s možností aktivního vybíjení výstupu, označené jako LT3061, 45V VIN, Micropower, Low Noise, 100mA LDO with Output Discharge. Součástka může dodávat trvalý výstupní proud o velikosti až 100 mA při udržení napěťového úbytku 250 mV, definovaného v průběhu plného zatížení. Od ostatních prvků svého typu se však bude odlišovat zejména přítomností interního „pull-downu“ NMOS, zajišťujícího vybití výstupu v případě stažení vývodu SHDN k zemi nebo tehdy, dojde – li k odpojení napětí na vstupu. Rychlé vybíjení pak může pomoci s ochranou zátěže v aplikacích vyžadujících určitou správu napájení nejen při jeho náběhu, ale též v případě vypnutí (shutdown), např. u špičkových obrazových snímačů.
 
 
Pokud jde o rozsah vstupního napájení, dostáváme k dispozici rozpětí od 1,6 V až do celých 45 V. Stavitelný výstup se pak smí pohybovat v rozmezí od 0,6 V až do 19 V. S jediným kondenzátorem navíc budeme schopni zajistit definovatelný provoz s minimální úrovní rušení, v pásmu od 10 Hz do 100 kHz pouze 30 µVRMS, společně s funkcí měkkého startu a předcházet tak nežádoucím překmitům po zapnutí napájení. Toleranci napětí výstupu v kontextu změn vstupního napětí, zatížení výstupu nebo též teploty výrobce stanovuje na ±2 %. Navržený rozsah vstupního a výstupního napětí, rychlá přechodová odezva a také nízký klidový odběr 45 µA (během činnosti) a pod 2 µA (shutdown) nahrává nejen potřebám bateriově napájených zařízení, ale též nasazení v napájecích systémech pro automobilovou techniku, průmyslová zařízení či leteckou elektrotechniku.
 
 
Lineární stabilizátory LT3061 lze provozovat s malými, keramickými výstupními kondenzátory a optimalizovat tak stabilitu i přechodovou odezvu systému. Stabilita integrovaného obvodu je přitom definována s minimální velikostí výstupní kapacity 3,3 µF. Interní ochranné prvky pak zahrnují ochranu pro případ přepólování baterie, zpětného toku proudu, proudové omezení (+ foldback) a samozřejmě též i teplotní pojistku. Vše se výrobci podařilo zapracovat do teplotně posílených pouzder typu DFN a MSOP s osmi vývody. Rozměry tak mohou činit jen 2 x 3 mm, teplotní rozsah v případě verze „military“ dokonce -55°C až +150 °C.
 
Při odběru 1 000 ks zaplatíme již od $1.55 za jeden kus. Více informací naleznete na stránkách www.linear.com/product/LT3061.
 
 
Zdroj: Linear Technology
 

 

Hodnocení článku: