Jste zde

Nejmenší point-of-load DC/DC do nelidských podmínek

Vysoká míra integrace měničů Texas Instruments umožňuje zmenšit velikost zastavěné plochy až na polovinu. Nejodolnější varianta přitom zvládá teplotní namáhání od -55 °C až do +210 °C.
Společnost Texas Instruments představila nejmenší monolitické DC/DC měniče skupiny POL (point-of-load, obecně tím rozumíme jednotlivé, v našem případě spínané, ale též lineární napájecí struktury, odrážející náročné požadavky moderních aplikací, umístěné poblíž místa – bodu jejich zátěže), předurčené do drsných podmínek: mohou tak pracovat v těžkém průmyslu, geologických nástrojích, hlubinných systémech pro těžbu ropy či zemního plynu, aplikacích odolných vůči záření a mnoha dalších.
 
 
Synchronně snižující (step-down) měniče s maximálním vstupním napětím 6,3 V a proudovou zatížitelností tři nebo též šest ampér nesou označení
 
TPS50301-HT, TPS50601-SP,
  • 1.6-V TO 6.3-V INPUT, 3-A/6-A SYNCHRONOUS STEP DOWN SWIFT™ CONVERTER.
 
Řízení v proudovém režimu, vysoký spínací kmitočet a také vestavěné MOSFETy na vyšší a nižší straně napájení (high / low-side) umožňují ve srovnání s dalšími prvky své třídy omezení zastavěné plochy na DPS až o celou polovinu, což se příznivě podepíše na rozměrech finálních nástrojů, stísněných okolním prostředím – např. u vrtných souprav.
 
 

 

Základní vlastnosti a výhody obvodů TPS50601 a TPS50301:

 
Maximální účinnost
  • Vysoká míra účinnosti, dosahující až 95 %, znamená nižší tepelné ztráty ve srovnání s ostatními prvky.
 
Flexibilita návrhu
  • Spínací kmitočet v rozmezí od 100 kHz až do 1 MHz spolu s optimalizovanými kompenzačními postupy umožňuje vývojáři řešit kompromisy mezi koncovými rozměry zařízení a dosahovanou účinností.
 
Úspora místa na desce plošného spoje
  • Vysoká účinnost, optimální rozvržení vývodů a dynamické předpětí stojí za snižováním velikosti a také počtu výstupních kondenzátorů. Zároveň dochází ke zlepšení přechodové odezvy. Ve výsledku dosahujeme více než 12 wattů na čtvereční palec výkonu ve srovnání s nejbližším „konkurentem“, vykazujícím 10 W.
 
Vysoká spolehlivost
  • Obvod TPS50301 pracuje v rámci vysokoteplotních aplikací až do +210 °C, zatímco TPS50601 pak v drsných podmínkách až do +125 °C a ještě se čeká na vyřízení QMLV/RHA.
 
Vyšší proudová zatížitelnost
  • Vývojáři mohou použít dvojici paralelně spojených obvodů a zdvojnásobit tak velikost výstupního proudu.
 
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: