Jste zde

Řekněte stop nechtěným „návštěvníkům“

Síťové EMI filtry Schurter kombinované se vstupním AC konektorem zastaví rušení tam, kde je to nejúčinnější, přímo na vstupu.

Vstupní filtr Schurter zdarma!

Abychom byli přesnější, rušení (EMI) je obvykle nejlepší eliminovat již u samotného zdroje. Takových zdrojů rušení však v běžné 230 V AC síti máme více než dost, takže jediná spolehlivá možnost jak ochránit naše konkrétní zařízení je vybavit ho vhodným filtrem. Druhým pozitivem filtru je i zabránění možného přenosu rušení z našeho zařízení zpět do veřejné sítě.
 
Důvody proč použít filtr nebo jiné odrušovací prvky jsou dobře známy. Obecně mezi ně patří ochrana obvodů před nechtěným ovlivněním (číslicové i analogové obvody) a v krajním případě též ochrana před poškozením zařízení. Rušení je „tichý zabiják“, neboť se objevuje s různou intenzitou a často zcela nepravidelně.
 
Ten, kdo již zažil hledání chyby kdy dané zařízení pracuje „záhadně“ (chybně), může mluvit o problémech, které umí rušení způsobit. Je zrádné myslet si, že v daném místě rušení není, protože i když jsme skutečně naměřili jen malé rušení, může se kdykoliv a bez výstrahy objevit znovu.
 
Rušení v síti je možné zařadit do 4 kategorií:
 
  • kolísání (napěťové) v průmyslové síti,
  • harmonické rušení v rozsahu 100 Hz až 2 kHz,
  • přechodové rušení v rozsahu až do 300 MHz a
  • sinusové vysokofrekvenční rušící signály až do 1 GHz (i více).
 
V praxi se rušení vyskytuje hlavně v posledních třech kategoriích. Filtry jsou obvykle konstruovány z kondenzátorů a cívek, případně i dalších komponent jako jsou varistory, transily, VHF tlumivky atd. Širokopásmové filtry jsou často konstruovány jako 2-3 stupňové. Kondenzátory zapojené mezi L-N se označují jako „X“ a kondenzátory mezi L-PE a N-PE jako „Y“. Svodový proud filtru určují hlavně kondenzátory „Y“. Jelikož medicínská zařízení mají přísnější požadavky na malý svodový proud, většinou se u nich „Y“ kondenzátory nepoužívají a to i za cenu o něco menšího útlumu.
 
 
EMI filtry jsou dostupné v různých verzích a nejúčinnější bývají, pokud jsou umístěny přímo na vstupu zařízení. Švýcarská společnost Schurter jako specialista v daném segmentu nabízí velké množství filtrů, kombinovaných se vstupním AC konektorem a případně i vypínačem a pojistkami. Výhodou je, že použitím takového modulu vyřídíte jednou ranou hned čtyři komponenty, včetně jejich mechanického uchycení na panel.
 
Ve stabilní skladové nabídce distributora, společnosti SOS electronic, najdete několik typů filtrů. Detaily o konstrukci filtrů Schurter Vám pak poskytne následující dokument. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz, a to i v souvislosti s typy, které skladem držené nejsou.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • účinná ochrana před rušením a následnými poruchami zařízení
  • mnoho typů na výběr, přesně dle požadavků aplikace
  • filtr + vypínač + pojistka + zásuvka = 4v1
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: