Jste zde

SL1M: když jedna dioda nahradí více typů

Pokud máte „v šuplíku“ univerzální 1 000V diodu v miniaturním pouzdře SOD123FL, máte řešení pro mnoho zapojení.
Malá nebo větší, s nižším nebo raději vyšším závěrným napětím, pájitelná vlnou nebo i přetavením? To jsou některá z kritérií při výběru univerzální usměrňovací diody. Pokud však již víte, že Vám stačí max. proud 1 A a střední rychlost (usměrňování na nízkých až středních frekvencích), potom můžeme říci, že ve většině případů vystačíte s jediným typem, SL1M od společnosti Diotec.
 
Standardní křemíkové diody vykazují jen minimální závislost VF vs. závěrné napětí, na rozdíl od Schottkyho diod, u kterých je pro dosažení co nejmenších ztrát důležitý výběr typu právě dle závěrného napětí (napětí v propustném směru VF je citelně vyšší u typů s vyšším závěrným napětím). Jinými slovy, pokud prochází Schottkyho diodou proud např. 1 A, bude značný rozdíl v VF mezi typy s menším závěrným napětím oproti typům se závěrným napětím vyšším. Nicméně běžné křemíkové diody tuto vlastnost nemají, takže je v zásadě jedno, zda na daném místě použijeme „100 V“ nebo „1 000 V“ diodu (pokud záměrně nevyužíváme možný průraz při nižším napětí). Pokud tedy máme na výběr např. mezi 400 V a 1 000 V typem za stejnou cenu, nic nebrání koupit raději 1 000 V typ a mít přitom jistotu univerzálního použití, bude – li to třeba, tak i pro přímé usměrnění síťového napětí. Ve výsledku zároveň získáme i větší odolnost proti různým přepětím.
 
SL1M nabízí takovou univerzálnost díky velmi dobré ceně a rovněž svým rozměrům, neboť patří mezi nejmenší 1 A diody na trhu. Jediným požadavkem při využití maximálního proudu 1 A je dodržení minimální plochy mědi na DPS kolem pájecích plošek (pads) cca 5x5 mm na obou stranách. Tato podmínka nebude pravděpodobně pro většinu aplikací problém, protože k této ploše přispívají i pájecí plošky jiných součástek (pokud negenerují teplo). Samozřejmě, v tomto případě nesmíme při návrhu DPS použít tepelné oddělení plošek (tzv. thermals), ale pouze nepájitelnou masku (solder resist).
 
Detailní popis obsahuje katalogový list Diotec SL1, mnoho užitečných dokumentů ohledně výběru a použití diod pak najdete v nedávném článku Potřebujete diody? - Diotec je má. V případě zájmu o jakoukoliv součástku od společnosti Diotec kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 
  • univerzální, 1 A usměrňovací dioda
  • VRRM 1 000 V
  • miniaturní provedení
  • příznivá cena
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: