Jste zde

Snižující 40 V nabíječka dodá 0,4 A. Rozumí si i se sluncem

Aby se mohly nové nabíjecí obvody lépe přizpůsobit různým vstupním zdrojům, vybavili je v LT rozsahem až do 40 V.
Společnost Linear Technology představila integrovaný obvod pro nabíjení článků typu Li-Ion, LiFePO4 a rovněž olověných baterií, vybavený režimy konstantního proudu / konstantního napětí spolu se schopností dodávat do zátěže až 400 mA. Poměrně vysoká účinnost synchronně snižující topologie umožnila dosáhnout širokého vstupního rozsahu napětí od 4,4 V až do 40 V. Různá chemická složení baterií zase umožňuje použít stavitelný rozsah nabíjecího napětí od 3,5 V až do 18 V s přesností ±1 %. Výchozím obvodem se stává prvek LTC4121, 40V 400mA Synchronous Step-Down Battery Charger, následovaný variantou s pevným výstupním napětím 4,2 V, označenou jako LTC4121-4.2.
 
 
Díky synchronní architektuře budeme schopni dosáhnout účinnosti až 94 %, stejně jako nízkých úbytků po zapnutí a během následné činnosti. Mezi typické aplikace výrobce řadí ruční přístroje, zařízení napájená ze slunce, oblast průmyslových senzorů apod. Aby bylo možné vše přizpůsobit zdrojům s vysokou impedancí, např. solárním panelům, dochází v případě obvodu LTC4121 k regulaci jeho vstupního napětí s ohledem na definovatelnou procentní část vstupního napětí naprázdno. Pokud tedy napětí na vstupu klesne pod stanovenou úroveň, dochází k automatickému omezení velikosti nabíjecího proudu. Metoda MPPT (maximum power point tracking) tak umožní dosáhnout maximálního výkonu s řadou vysokoimpedančních zdrojů, a to i v případě méně příznivých podmínek.
 
Nabíjecí proud lze nastavit od 50 mA až do 400 mA a nechybí zde ani možnost „předpřipravení“ článku pro případ jeho nízkého napětí. Nový nabíjecí cyklus se spouští s poklesem napětí baterie o 2,2 % pod nastavené nabíjecí napětí. Z bezpečnostních prvků pak zmiňujeme časování v případě zakončení (2 h) nebo tepelnou ochranu s NTC. Dvojice výstupů typu open – drain nabídne stavovou informaci o nabíjení nebo též chybách, to vše v pouzdrech typu QFN o rozměrech 3 mm x 3 mm a s výškou jen 0,75 mm. Výrobce vsadil na celkový počet vývodů 16 a výskyt speciální teplotní plošky (-40 °C až +125 °C). Při odběru 1 000 ks si nechá ve třídě E zaplatit již od $2.60 za jeden kus.
 
Více informací naleznete na stránkách www.linear.com/product/LTC4121. Na HW serveru viz také seriál článků Navrhujeme s obvody Linear Technology.
 
 
Zdroj: Linear Technology
 
 
Hodnocení článku: