Jste zde

Transformátor klasický nebo „elektronický“?

Pokud se rozhodujeme, zda použít klasický transformátor nebo raději elektronický spínaný zdroj, je dobré si uvědomit klady a zápory obou technologií.

Získejte AC/DC modul Myrra zdarma!

Spínané zdroje Myrra série 47000 si již našly stabilní místo na trhu a postupně nahrazují klasické transformátory. Proč je tomu tak? Spínané zdroje totiž dost jednoznačně vítězí snad v nejdůležitějších požadavcích dnešní doby: účinnosti (v celém rozsahu zátěže) a nízké spotřebě naprázdno. Ve prospěch spínaných zdrojů hovoří také mnohé další faktory, jako např. poměr výkon / hmotnost, rozměry, jednoduchá eliminace náběhového proudu, „nehlučnost“, minimální rozptylové magnetické pole apod.
 
Z těchto důvodů je pro drtivou většinu aplikací výhodnější, a často i levnější, použít „elektronickou náhradu“ transformátoru, např. moduly řady Myrra 47xxx, nebo pro větší výkony AC/DC měniče Traco Power. Možná je na místě i otázka, zda ještě existuje nějaký důvod pro použití klasického transformátoru v aplikacích s odběrem řekněme 1 - 1 000 W. Jistě ano, např. v zapojeních velmi citlivých na vysokofrekvenční vyzařování (vf přijímače, předzesilovače, ...), ale i v aplikacích, ve kterých záleží na absolutně nejvyšší spolehlivosti po dobu desítek let. Transformátor je díl, který téměř nestárne a pokud je řádně zalitý v pryskyřici, je jeho životnost mimořádně dlouhá. Jelikož transformátor neobsahuje žádné polovodiče, kondenzátory apod., bude zároveň velmi odolný vůči různým přepětím a interferencím v síti.
 
 
Zdroje série 47000 mají velmi malý odběr naprázdno - pouhých 200 mW, resp. 300 mW u typů s neregulovaným výstupem. S izolační pevností více než 4 000 VAC (vstup / výstup) jsou připraveny pro třídu II - zesílená izolace. Se zabudovanou ochranou proti zkratu a přehřátí je můžeme použít prakticky v jakémkoliv zařízení s výkonem do cca 5 - 5,4 W.
 
Bližší informace Vám poskytne datasheet Myrra 47000 a článek Ušetřete energii a výrobní náklady se spínanými zdroji Myrra 47000. V případě zájmu, a to i o neskladové typy, kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: