Jste zde

Zaúčinkují pouze jednou. Přesně tehdy, když je to opravdu třeba

S teplotními pojistkami uděláte velký krok k vyšší bezpečnosti Vašeho zařízení.

Selhat může jakékoli elektrické zařízení, to jistě nemusíme připomínat. Selhání součástky, její přetížení (slabé dimenzování), externí vlivy a mnohé jiné důvody jsou dennodenně příčinami poruch na zařízeních. Pokud je výsledkem selhání pouze dočasné vyřazení z provozu, je to řekněme ten lepší případ. Pokud by ale selhání zařízení mohlo způsobit další škody nebo dokonce požár, je jistě na místě udělat vše pro to, aby se tak nestalo.

 

 

Typickou součástkou, používanou jako doplňková – nezávislá ochrana před přehřátím je teplotní pojistka. Jedná se o laciný, ale zato velmi užitečný prvek, který rozpojí obvod při překročení určité teploty. Je to „jednorázová součástka“, tj. po její aktivaci je obvod trvale rozpojen a bude třeba tuto pojistku vyměnit. Budeme přitom volit takovou jistící teplotu, jakou považujeme za skutečně poruchovou a která se jinak v běžném provozu nemůže vyskytnout.

 

 

Výrobní procesy umožňují výrobu teplotních pojistek určených pro široký rozsah teplot a tak např. pojistky Microtemp od společnosti Thermodisc, které má distributor, společnost SOS electronic, v nabídce, jsou dostupné v rozsahu 72 – 257 °C (teplota rozepnutí). To je skutečně široký rozsah, takže lze takovou pojistku použít ke sledování jiné součástky (např. teplotní pojistka teplotně svázána s chladičem tranzistoru), ale i pro hlídání teploty vzduchu uvnitř zařízení. Zmíněné prvky fungují na principu roztavení malé plastové peletky uvnitř pojistky, což způsobí uvolnění pružiny a následně rozpojení kontaktů.

 

 

Podstatnou výhodou teplotních pojistek Thermodisc je maximální proud 10 – 25 A / 250 VAC v závislosti na typu. Distributor drží skladem sérii G4 s max. proudem 10 A / 250 VAC. Malé rozměry umožňují použít součástku jako jakýkoli jiný běžný prvek. Je však třeba dávat pozor na osazovací proces (přehřátí), zvláště pak u nízkoteplotních typů.

 

Detaily ohledně správné montáže, jakož i celkový přehled a tipy pro správné použití teplotních pojistek Thermodisc, najdete v této příručce. Teplotní pojistky jsou dostupné také v jiných pouzdrech, případně i s nožovými kontakty (Fast-on). Na závěr lze dodat, že pro nejvyšší stupeň ochrany v kritických aplikacích je ideální zařadit několik typů s mírně odlišnou jistící teplotou za sebou (sériově).

Přímo ze skladu jsou k dispozici teplotní pojistky v širokém teplotním rozsahu 72 – 240 °C. V případě zájmu o jiné typy pak pište na
info@soselectronic.cz.

 

 

Základní vlastnosti a výhody:

 

  • teplotní pojistky s vysokou výkonovou zatížitelností
  • důležitá součástka pro zvýšení bezpečnosti zařízení
  • 10 A / 250 VAC (série G4) až 25 A / 250 VAC
  • dostupné pro teploty vypnutí 72 – 257 °C
  • jednorázová (nevratná) funkce
  • přijatelná cena
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

No neviem,neviem...,ci tieto poistky nenesu zodpovednost za predcasne ukoncenie zivotnosti el.spotrebicov v domacnostiach (kurvitka).