Jste zde

Jednoduché ovládání 2 světel po jednom napájecím kabelu

Tom Hornak zveřejnil v EDN October 25, 2001 zajímavé zapojení pro ovládání 2 žárovek připojených jediným napájecím vedením. Zapojení je velmi zajímavé, proto přinášíme jeho krátkou českou anotaci a odkaz na originální článek.

Zařízení je navrženo na amerických 120 V / 60 Hz nicméně principiálně je použitelné i v evropské síti 220V. Na straně vypínače je nutné nahradit vypínač následujícím zapojením dvou rozpojujících mikrospínačů, pžeklenutých dvěma zenerovými diodami na fázaovém vodiči. Při sepnutí mikrospínače bude procházající napětí v jedné půlvlně omezeno o 12V což ovlivní svit připojené žárovky minimálně, ale vyhodnocovací elektronika tento stav zdetekuje. Na druhé straně je třeba ovládat dvě žárovky elektronickým obvodem, jehož vstup bude vypadat jak je uvedeno na schématu. Vuhodnocovací elektroniku lze samozřejmě realizovat i jinak, toto je pouze jedno z možných řešení. 

Výstupy z 74HC14 by pak měly ovládat nějakou výkonovou část, která bude spínat žárovky. Příkladem řešení může být například následující schéma. Nezapomeňte na dělič dvěmi před ovládacím prvkem, ovládání ve vypínači posílá pouze impulsy, proto je třeba jedním pulsem žárovku zapnout a dalším vypnout.  

Shrnutí


Uvedený příklad by měl být pouze inspirací pro obdobné řešení navržené pro síť 220V. Proto neuvádíme podrobný překlad a popis celého řešení, je uveden v originální článku - viz. odkazy
 


DOWNLOAD a odkazy


Ze zdrojů z EDN připravil : Jan Řehák
Hodnocení článku: