Jste zde

iTTUSB10 - zcela nový USB gramofon

Gramofony ION iTTUSB / Numark TTUSB a ION iTTUSB05 / Numark TTUSB05 si již své místo na slunci vydobyly, avšak co měl jeden k dobru, to u druhého chybělo, a naopak. Jejich nástupce, gramofon iTTUSB10 (Numark TTUSB10), je koncipován tak, aby kombinoval to nejlepší z obou modelů a zároveň poskytoval moderní vzhled a přitom zachoval celkovou funkčnost, na jakou jsme zvyklí u jeho předchůdců. Zájem zdá se být veliký a počet kusů omezený, takže pokud uvažujete o nákupu gramofonu který umí převádět vinylové desky nebo jiný zdroj audia do digitální podoby (CD, mp3, ogg vorbis aj.) tak neváhejte a objednávejte. Ale abychom neskončili jen u "prázdných řečí", podívejme se, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy.

Základní vlastnosti:

 • Obr. 3. iTTUSB10Gramofon s nastavitelnou rychlostí otáčení desky
 • 33 1/3 a 45 otáček/min
 • Podpora 78otáček za minutu se software Audacity
 • Software pro převod a ukládání na CD (CD-Audio) nebo MP3
 • Podpora záznamu vyšší než jmenovitou rychlostí se software Audacity
 • Vysokorychlostní nahrávání z vinylových desek
 • ION TTUSB Software - EZ Vinyl Converter
 • Linkové výstupy s úrovní RCA
 • Volitelná rychlost otáčení +/- 8%
 • Požadavky:
  • PC s Windows 98, 2000, XP, Vista
  • Mac s OS9 nebo vyšším
  • Jeden port USB 1.1
    

Srovnání:

Každému člověku trochu znalému HiFi a všeho, co se k tomu váže, je jasné, že tyto gramofony si nekladou za cíl konkurovat právě na poli "křišťálově čistého zvuku", ale dávají možnost toho nejjednoduššího převodu ze stále ještě populárních "černých placek" do digitální podoby. A co si budeme povídat, analog zkrátka hraje líp a vždycky bude. Leč doba pokročila a například takovou kompletní diskografii skupiny Led Zeppelin ve vinylové podobě s sebou asi často nenosíme. Přesně pro tento případ je zde iTTUSB10.

Je nutno poznamenat, že iTTUSB10 se poučil z nedostatků svých předchůdců. Zatímco modelu iTTUSB byl k dobru připočten jeho moderní vzhled a ovládací prvky šikovně umístěné na horní straně, tak mu byly zároveň vyčítány problémy s tím spojené. Například špatná údržba a manipulace s přenoskou. Absence protiprachového krytu a přílišná lehkost, která je u gramofonů všeobecně na škodu, také na kladném hodnocení příliš nepřidá. Model iTTUSB05 sice již protiprachový kryt měl, avšak při plném otevření nebyl přístroj, díky nevhodnému umístění zadních nožiček, příliš stabilní. Také ovládání na přední straně je vhodné spíše pro přístroje umístěné ve větší světlé výšce (na stole apod.). Ale toto jsou jen estetické a navíc subjektivní záležitosti, na které má každý svůj vlastní názor.

Nový model gramofonu tyto "nedostatky" odstraňuje, a to i při zachování moderního vzhledu a přehledného umístění ovládacích prvků. Konrétní rozdíly ve funkcích jsou patrné v předchozí tabulce.

Objednat iTTUSB10 v HW Shopu =>4990 Kč VČETNĚ DPH

Obsah balení:

 • Samotný přístroj iTTUSB10
 • napájecí kabel
 • Slipmat (podložka mezi deskou a talířem)
 • USB kabel
 • Krabička s jehlou
 • Adaptér pro desky 45 ot./min. (umístěn v pravém horním rohu přístroje)
 • CD s nahrávacím softwarem a uživatelskými příručkami
   

Ovládací program:

Pro ovládání a zároveň grabování se opět používá software Audacity, který podporuje přehrávání desek i s 78 ot./min. Popis práce s tímto programem zde uvádět nebudeme; byl mu podrobně věnován první článek o USB gramofonech u příležitosti představení produktu iTTUSB (můžete ho najít zde), kde je vcelku podrobně a srozumitelně popsán. V doprovodném CD je přiložena demoverze programu Bias Soundsoap, který má za úkol odstraňovat charakteristický šum a praskot vinylových desek. Přičemž ten největší dobře odstraní i plná verze programu Audacity. Já osobně si nedokážu poslech kvalitní skladby bez těchto "dopovodných efektů" představit, ale důležité je, že je zde možnost pro nápravu.

Obr. 4. Software Audacity

Samotné ovládání přístroje je neméně jednoduché jako u předchozích modelů. Upřímně řečeno, kdo zvládne ovládat televizi, nebude mít s ovládáním tohoto gramofonu sebemenší problémy. Přístroj je možno ovládat také skrze grafické rozhraní softwaru Audacity, jehož hlavní výhodou je přítomnost české lokalizace. Takže by s jeho používáním neměli mít potíže ani méně technicky zdatní jedinci.

Srovnávací tabulka:

Obr. 1. Gramofony iTTUSB
Obr. 2. Srovnávací tabulka parametrů

Cena tohoto modelu byla stanovena na velice příznivých 4 193,- Kč bez DPH, což je cena navlas shodná s modelem iTTUSB, který je ovšem svými parametry neporovnatelný. Je to sice o necelou tisícovku více než v případě modelu iTTUSB05, ale tam je to způsobeno absencí vstupu pro digitalizaci nahrávek z jiných zdrojů, nastavitelného antiskatingu a přepínačem výstupní úrovně LINE/PHONO, což jsou vlastnosti občas velmi výhodné. Tato horká novinka by měla být dostupná koncem srpna.

Závěr:

Pokud sháníte zařízení, které je schopno s minimální časovou investicí (propojení, nastavení, naučení ovládání atd.) převést LP do modernější podoby nebo zdigitalizovat jakýkoliv jiný zdroj audia, je iTTUSB10 nejlepší volbou. Jeho parametry z něj činí nejen dobrý přístroj k samotnému přehrávání, ale ani svým vzhledem nikoho neurazí. Když připočteme jednoduchost ovládání (podle vzoru starých gramofonů), snadnou údržbu a neméně důležitý finanční faktor, dostává se nám do rukou přístroj, který si jistě pozornost zaslouží.

Odkazy & Download:

Hodnocení článku: