Jste zde

Nová X-chip série Vás připojí k USB ještě snadněji a rychleji!

„X-chip“ USB série od FTDI přináší ještě více funkcí na čipu, včetně detekce nabíjení baterií. Urychluje vývoj, šetří místo a snižuje spotřebu.
Specialista na USB řešení, Future Technology Devices International Limited – FTDI, přidal do svého portfolia produktů pro USB / serial interface novou sérii X-Chip. Série X-Chip, sestávající z čipů ve 13 verzích, doplňuje stávající řady FT-R a FT-H. Nová série podporuje jak široké spektrum typů rozhraní, jako jsou základní UART, plnohodnotný UART, FIFO, I2C, tak FTDI protokol FT1248 I/O (včetně vylepšeného SPI).
 
Prostřednictvím X-čipů mají vývojoví pracovníci k dispozici USB 2.0 rozhraní se širokými možnostmi, malými rozměry a nižším počtem vývodů. Vysoká úroveň integrace, včetně interního zdroje hodin a MTP (Multi-time programmable) paměti pro konfiguraci a uložení deskriptorů zařízení řeší hlavní problémy spojené s návrhem DPS, jako je lepší využití prostoru a snížení spotřeby. X-čipy zvládají datové rychlosti až do 3,4 Mbit/s při současném zachování nízké spotřeby, typicky pod 8 mA při plné aktivitě a typ. do 125 μA v suspend módu.
 

 

 

Získejte vzorek breakout modulu zdarma!

Napište, v jaké aplikaci byste chtěli použít tyto nové čipy. Společnost SOS electronic má pro Vás vyhrazeny 4 ks od každého ze čtyř typů breakout modulů. Vybraným 16 z Vás tak poskytnou vzorek zdarma. Dejte o sobě vědět na marketing@soselectronic.com.
S ohledem na nedávné dodatky, přijaté v USB specifikaci ohledně rychlého nabíjení přenosných zařízení, má X-Chip zabudovanou funkcionalitu pro detekci nabíjecího portu (battery charging detection - BCD, dedicated charging port - DCP) a iniciuje přepnutí logiky z módu přenosu dat do nabíjecího módu. Tato vlastnost znamená, že detekce nemusí být provedena systémovým mikrokontrolérem, čímž umožňuje využívat jeho výkon pro hlavní aktivity. Konečným důsledkem je jednodušší proces detekce a schopnost nabíjet na vyšší proudové úrovni, což zkracuje čas potřebný k nabití baterií.
 
Čipy série X jsou dostupné v kompaktních pouzdrech typu SSOP, QFN a DFN. Všechny mají rozšířený rozsah pracovních teplot -40 °C až +85 °C. Série X-chip má vnitřní 3,3 V konvertor a podporuje 1,8 až 3,3 V I/O úrovně. Jelikož celá inteligence, potřebná pro podporu USB a přemostění (bridging), bude integrována v těchto čipech, jsou podstatně zredukovány náklady, čas i vývojové zdroje, potřebné pro zavedení Full Speed USB připojitelnosti do systému. FTDI poskytuje podporu a zdarma ke stažení ovladače pro široký výběr OS: Windows, Android, Mac OS a Linux.
 
 
Přehled všech nových typů Vám poskytne přiložená tabulka, X-chip brožura a přehled X-čipů. Dostupných je 7 základních typů - FT200XD, FT201X, FT220X, FT221X, FT230X, FT231X a FT240X. FT200XD je nejmenší, v malém 10pinovém pouzdře DFN. Všechny ostatní typy jsou dostupné v pouzdrech SSOP a QFN. Detailní popis nabídnou datasheety FT200XD, FT201X, FT220X, FT221X, FT230X, FT231X a FT240X. Příklad jednoduše použitelného I2C/USB slave konvertoru ilustruje obrázek. Další detaily o nabíjení baterií můžete najít v aplikační poznámce AN_175.
 

Společně s těmito čipy uvedla společnost FTDI i široký výběr vývojových modulů. Také jsou dostupné tzv. breakout moduly, poskytující nejjednodušší metodu připojení k USB host. Na výběr jsou 4 typy breakout modulů – UMFT200XD, UMFT201XB, UMFT220XB a UMFT230XB. Vývojové (evaluation) moduly jsou ve srovnání s breakout moduly větší, ale poskytují přístup ke všem pinům.
 
V případě zájmu o jakýkoli z těchto produktů kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
 
 

Základní vlastnosti a výhody:

 • USB / serial interface čipy s rychlostmi až do 3,4 Mbit/s
 • urychlení vývoje, vyžadují jen minimum externích součástek
 • 13 verzí čip / pouzdro, podpora UART, FIFO, I2C, SPI a FTDI FT1248 interface
 • funkce detekce nabíjení baterií (BCD, DCP)
 • interní generování hodin, rozšířené taktovací možnosti
 • nízká spotřeba – typicky 8 mA aktivní / 125 μA suspend
 • nízký počet pinů a malé rozměry
 • konfigurovatelné CBUS piny pro BCD, napájení LED, hodinový výstup nebo GPIO
 • vnitřní MTP paměť pro uložení konfigurace
 • vnitřní konvertor 3,3 V
 • podporuje sběrnicí napájené (5 V) nebo vlastním zdrojem napájené (3,3 V) aplikace
 • rozšířený rozsah pracovních teplot -40 °C až +85 °C
 

Download a odkazy:

Hodnocení článku: