Jste zde

USB gramofon iTTUSB

Představení a popis práce s USB gramofonem iTTUSB umožňujícím převod vašich gramofonových desek přímo na CD nebo do formátu MP3.

Objednat iTTUSBAutorem tohoto článku je osoba technicky mírně řečeno zaostalá, hojně oplývající neznalostí technických termínů a audio softwaru a hudebním hluchem, takže prosí zkušené nahrávače, grabovače, míchače a jiné znalce o shovívavost, protože se ze své pozice snaží přiblížit práci s gramofonem dalším jí podobným dovedům.

Jistě má prakticky každý z nás doma spoustu černých vinylových desek, ať už s hudbou či mluveným slovem, a starý gramofon, který přechováváme hlavně s nadějí, že se nám zase podaří sehnat jehly nebo opraváře. Naštěstí už můžeme starý gramofon vyhodit a pořídit nový, který má kromě čerstvé jehly také USB výstup. USB kabel je samozřejmě součástí gramofonu stejně jako CD s audio softwarem potřebným pro grabování z desky do PC a demoverzí software pro odstranění šumu ( přičemž ten nejhorší umí odstranit dodávané Audacity).

Rychlé představení USB gramofonu

USB gramofon umožňující převod vašich gramofonových desek přímo na CD nebo do formátu MP3 díky dodávanému nahrávacímu softwaru a rozhraní USB. ION USB gramofon je vybaven softwarem Audacity pro Mac/PC - který zabezpečuje nahrávání a také zkušební verzí programu Bias Soundsoap 2 pro eliminaci nežádoucích zvuků, jež poslech vinylových desek provází. Zařízení obsahuje také audio linkový výstup, jehož prostřednictvím je možné připojit gramofon k domácímu audio systému s CD nebo AUX (Line -IN) vstupy.

iTTUSB je kompatibilní se všemi možnými programy podporujícími zvukové karty s USB audio vstupem.

Základní vlastnosti:

  • Bohatá dokumentace a software dodávaný s USB gramofonem iTTUSBGramofon s nastavitelnou rychlostí otáčení desky
  • 33 1/3 a 45 otáček/min
  • Podpora 78otáček za minutu se software Audacity
  • Software pro převod a ukládání na CD (CD-Audio) nebo MP3
  • Podpora záznamu vyšší než jmenovitou rychlostí se software Audacity
  • Volitelná kontrola Anti-Skatingu, pro lepší vyvážení stereo zvuku
  • Vysokorychlostní nahrávání z vinylových desek
  • Linkové výstupy s úrovní RCA
  • Volitelná rychlost otáčení +/- 8%
  • Požadavky:
    • PC s Windows 98, 2000, nebo XP
    • Mac s OS9 nebo vyšším
    • Jeden port USB 1.1

První seznámení s iTTUSB

Balení USB gramofonu iTTUSB. zdurazněny jsou pozice s jehlou, závažíčkem a redukcí na singlové deskyGramofon samotný je plastový, velice lehký, až podezřele, takže můj první dojem po vyndání z krabice byl, že tohle nemůže fungovat. V balení je gramofon, talíř, plstěná podložka na talíř pod desku, USB kabel, CD se softwarem, redukce z britské zástrčky na českou, závaží (pro mě představovalo největší potíž), násadka s jehlou a kolečko pro přehrávání SP. Tři posledně jmenované věcičky jsou umně v sáčcích přilepeny k polystyrenovým ochranám, aby nevypadly. Z gramofonu ještě leze síťový kabel a audio kabel pro zapojení do věže či televize.

Jako první doporučuji zapojit do gramofonu USB kabel, pokud chceme propojovat s PC, protože vstup je ze spodní strany přístroje, a zapojovat kabel s nasazeným talířem není zrovna dobrý nápad. Poté nasadíme talíř, na kterém je zespodu gumička a tu je třeba nasadit na hřídelku a dávat pozor, aby nevylezla moc vysoko či se nesnažila spadnout. Na talíř pak položíme podložku a gramofonovou desku a násadku s jehlou, na druhý konec ramene závaží a můžeme začít vyvažovat. To, že gramofon nemá rameno alespoň minimálně vyvážené, považuji za velký nedostatek. Pokud máme desky vlnitější, je zřejmě lepší, aby strana ramene s jehlou byla co nejníže, jinak se nemusí dotýkat desky nebo jen málo, což dopomáhá k častějšímu přeskakování. Na závaží je sice také kolečko pro jemné vyvažování, ale to mi připadlo poněkud k ničemu, je součástí závaží a to se hýbe spolu s tím kolečkem.

Jak se s ním pracuje

Po vyvážení zapojíme síťový kabel a USB (či audio) a z přiloženého CD nainstalujeme grabovací (a zároveň přehrávací) program Audacity. Co mě příjemně překvapilo, že má českou lokalizaci, takže nebylo třeba mých chabých znalostí angličtiny a slovníku. Pak zbývá jen zapnout přístroj, nasadit jehlu a gramofon spustit. Má totiž jedno tlačítko pro zapnutí do pohotovostního stavu a dvě velká pro zapnutí/stopnutí. Ovšem doporučuji při vypínání napřed vrátit do původní polohy rameno a pak teprve vypínat, talíř se totiž přestane točit okamžitě a mně připadlo, že jehla z toho moc nadšená není.

Prostředí programu Audacity určeného pro obsluhu USB gramofonu iTTUSB
Obr. 1 -  Prostředí programu Audacity

Po otevření Audacity se neotevře bílý list, jak jsme zvyklí z jiných aplikací, ani se nás program neptá, jaké parametry má mít nový soubor, ale máme jen dvě možnosti, buď otevřít již uložený projekt, nebo začít přehrávat či nahrávat. Protože ještě žádný projekt nemáme, nezbývá než jej vytvořit.

Nastavení zdrojů a vlastností audia programu Audacity určeného pro obsluhu USB gramofonu iTTUSB
Obr. 2 -  Nastavení zdrojů a vlastností audia programu Audacity

Na obrázku č. 1 je výchozí okno aplikace. V první řadě je nutné provést pár úprav v nastavení (není mi jasné, proč, když jsou doporučovány, nejsou již nastaveny jako výchozí). V nabídce Soubor je Nastavení. Na záložce Audio vstup/výstup nastavíme přehrávání, v mém případě to byl Microsoft Sound Mapper a pro nahrávání USB Audio Codec. Zaškrtneme též možnost Software Playthrough (přehrávání stopy během jejího nahrávání), která je další doporučená výrobcem, ale nenastavená, viz obr. 2. Je tam ještě spousta dalších možností nastavování, např. kvalita, typy souborů, spektrogramy atd., ale pro úplného laika, který nechce nic jiného než přehrát jednoduše své vinylky do PC, stačí ještě nastavení rozhraní, viz obr. 3. Popis velkých kulatých tlačítek je zbytečný, symboly známe z mnoha jiných aplikací či přístrojů. Pokud chceme jen přehrávat z gramofonu, přehrávání spustíme kliknutím na  ikonku mikrofonu, viz obr. 4 (ale pozor, musíte mít v nastavení zaškrnuto ?enable meter toolbar?, jinak se ukazatel úrovně nezobrazuje a z nějakého důvodu nepřehrává). Pokud chceme nahrávat, zmáčkneme tlačítko nahrávání (jako všude jinde s červeným puntíkem) a běží nahrávání i přehrávání současně (dle nastavení v Rozhraní).

Nastavení provozních vlastností programu Audacity určeného pro obsluhu USB gramofonu iTTUSB
Obr. 3 - Nastavení provozních vlastností programu Audacity určeného pro obsluhu USB gramofonu iTTUSB
 
Přehrávání hudby programem Audacity určeného pro obsluhu USB gramofon iTTUSB
Obr. 4 - Přehrávání hudby programem Audacity určeného pro obsluhu USB gramofonu iTTUSB

Důležitým krokem, který není dobré vynechat, je instalace LAME pro převod do mp3. To ovšem stačí provést až při kompresi, protože si Audacity o knihovnu LAME řekne samo. Do formátu mp3 se převádí vždy stopa, kterou může být buď jednotlivá písnička či hlasová nahrávka, nebo celá strana desky či obě dvě strany. Doporučuji nahrát celou stranu desky, mezi jednotlivými stopami na ní jsou ticha, podle kterých se dá vytvořit profil šumu a ten následně odstranit. Nahráváme totiž nejen hudbu či mluvené slovo, ale i šum, který tvoří drhnutí jehly po desce, každé její přejetí přes smítko prachu, vlas či nedejbože škrábnutí. Šum, který je v mezerách mezi jednotlivými stopami na desce, je obsažen i v nahrávkách a je možné ho alespoň minimálně eliminovat pomocí nástroje Odstranit šum v nabídce Efekty. Označíme oblast, ideálně hned začátek desky, kde není nahrávka, ale mezera, zvolíme Odstranit šum, viz obr. 5, a jako první krok zmáčkneme tlačítko Získat profil šumu. Poté zvolíme znovu Odstranit šum a provedeme krok 2. Takto můžeme získávat profil šumu z celé desky, z jednotlivých mezer, začátku či konce desky, v každém místě totiž může být šum jiný.

Editace a odstranění šumu v programu Audacity určeném pro obsluhu USB gramofonu
Obr. 5 - Editace a odstranění šumu v programu Audacity

Tak a teď k vlastním úpravám. Nahrála jsem jednu stranu desky, vybrala jsem mezeru mezi dvěma písničkami, ze které jsem vytvořila profil šumu a ten následně odstranila v celé stopě. Je dobré si projít mezery všechny před odstraněním a vybrat tu nejhlasitější. Poté roztrhat stopu na několik, klasicky výběr a vyjmout a vložit, a to buď každou do nového souboru, nebo v původním na záložce Projekt zvolit Vytvořit stereostopu a do ní vložit vyjmutou. Oboje má svá pro a proti. Pokud zvolíme první variantu, po nutných úpravách, jako jsou odstranění šumu, odstranění mezer, přeskakování desky apod., z nabídky Soubor vybereme možnost Exportovat jako WAV/MP3/Ogg Vorbis (posledně jmenovaný je údajně vhodný pro tvorbu vlastního audia pro hry) a v případě konverze do mp3 se objeví nabídka editace ID3 tagů, obr. 6.

Editace záznamu a tvorba ID3 tagů pro převod do WAV/MP3/Ogg Vorbis
Obr. 6 -  Editace záznamu a tvorba ID3 tagů pro převod do WAV/MP3/Ogg Vorbis

Pokud máme v jednom souboru více stop, abychom mohli přehrávat a upravovat jednu z nich, je třeba tu konkrétní nastavit jako sólo, obr. 7, nebo ostatní jednotlivě umlčet (na začátku stopy, tamtéž je možnost nastavit název stopy v rozbalovací nabídce). Po provedení úprav zvolíme z nabídky Soubor možnost Export Multiple, kde posléze nastavíme výstupní formát, umístění, jestli stopy číslovat, a Audacity převede stopy hromadně.

Práce s více stopami v programu Audacity
Obr. 7 - Práce s více stopami v programu Audacity

Samozřejmě Audacity umí pár dalších věcí, jako různé efekty, smíchat stopy apod., ale pravdu povědíc to jsem nezkoušela, neboť mně osobně šlo skutečně o jednoduché zdigitalizování mých starých černých kotoučů od Supraphonu, na kterých jsem jako malé škvrně poslouchala Kuldu Kulíška či Štěpánku Haničincovou, Spejbla s Hurvínkem a Hajajovo vyprávění o kocouru Modroočkovi, a jako teenager pak Queen, AC/DC, Blondie a Kapitána Kida. Pro moje potřeby je tedy Audacity více než postačující prográmek.

Závěr

Práce s iTTUSB je velmi jednoduchá a ačkoliv se v době CD a DVD již vinylové desky příliš neuplatňují (tedy s výjimkou diskoték a profesionálních hudebních efektů), dává USB gramofon ještě další šanci sbírkám černých kotoučů, které již v dnešní době nemají jinak mnoho užitku. Na druhou stranu má však mnoho lidí doma sbírku skladeb, které dnes již bude jen velmi obtížně shánět, a kdo ví, jestli se některé tituly na CD vůbec kdy objeví.

Kamila Řehořová
kilsaprt@ seznam.cz

Download & Odkazy

Hodnocení článku: