Jste zde

USB logický analyzátor SIGMA

Novinka firmy ASIX zvaná SIGMA je výkonný, rychlý, flexibilní, snadno použitelný a cenově dostupný logický analyzátor s extrémně velkou pamětí, hardwarovou kompresí naměřených dat v reálném čase a komplexní logikou spouštění (trigger). SIGMA je navíc zkonstruována tak, aby bylo možné přidávat další softwarová i hardwarová rozšíření užitečná pro vývojáře elektronických zařízení. SIGMA je připojena k počítači prostřednictvím USB portu, který zajišťuje komunikaci i napájení.

Logický analyzátor SIGMA si můžete objednat také v našem HW ShopuDoby, kdy téměř každé elektronické pracoviště bývalo efektně obloženo měřícími přístroji velikostí menších cestovních kufříků, jsou téměř nenávratně pryč. Dnes existuje řada zázračných krabiček, které dokáží z průměrného PC udělat s řádově nižšími náklady, byť i s jistým omezením, téměř cokoliv. Mezi ně se řadí i shora zmiňovaný logický analyzátor určený pro vývoj, případně i servis, digitálních obvodů, tedy všude tam kde je třeba sledovat vzájemné vztahy více signálů současně.

SIGMA byla konstruována s ohledem na každodenní reálné potřeby návrháře elektronických zařízení. Poskytuje proto následující vlastnosti:

  • Snadné připojení k PC prostřednictvím USB.
  • Nízká spotřeba - odpadá nutnost externího napájecího adaptéru.
  • Režim logická sonda - SIGMA znázorňuje momentální logické úrovně na všech 16 vstupech.
  • Detailní indikace pomocí LED pro okamžitý a intuitivní přehled o stavu zařízení a měření.
  • Rychlá odezva - jakýkoli zvolený výřez (zoom) se ukáže v čase pod jednu sekundu! To je dosaženo zabudovaným hardwarovým akcelerátorem, kompletní vyčtení dat trvá přibližně 90 sekund.
  • Vstupní napěťová úroveň je vhodná pro měření obvodů v logice TTL, LVTTL a CMOS (od 2,7 až 5,5 V).
  • Výměnné vstupní budiče - použity jsou součástky DIP v patici, což umožní rychlou opravu nejčastější závady, když se spletete a některý vstup "odpálíte".
  • Flexibilita funkce a snadný upgrade - SIGMA je založena na programovatelném hradlovém poli Xilinx, což umožňuje snadné změny funkce (např. přepnutí do režimu měření frekvence a periody signálu) a budoucí rozšiřování a vylepšování analyzátoru.
  • Malé, lehké a kompaktní provedení.

Logickýanalyzátor SIGMA se připojuje k PC přes rozhraní USBJe použita paměť SDRAM s kapacitou 256 megabit (32 MB), a navíc se naměřená data ještě hardwarově komprimují (když se nic na vstupech neděje, skoro nic se neukládá). SIGMA je tak ve své paměti schopna uchovat až 14 680 064 vzorků, což odpovídá více než 45 minutám záznamu.

Základní vlastnosti

  • Extrémně velká paměť (256 Mbit)
  • Hardwarová komprese dat
  • Vzorkování až 200 MHz
  • Až 16 vstupů
  • Široké možnosti nastavení spouštěcí podmínky (trigger)
  • Režim "logická sonda"
  • Přehledná indikace stavu pomocí LED
  • Komunikace a napájení přes USB
  • Pokročilý software
  • Konstrukce připravená pro softwarová i hardwarová rozšíření

Objednat Logický analyzátor SIGMA v HW Shopu => 8000Kč bez DPH

Základními charakteristikami každého analyzátoru je počet současně sledovaných signálů, možnost určení bodu spouštění pro počátek měření, přesnost a způsob prezentace naměřených dat.
U přístroje SIGMA lze využit až šestnáct vstupů a to při vzorkovacím kmitočtu 50 MHz. Naopak při zmenšení počtu využívaných vstupů na 8, může vzorkovací kmitočet stoupnout na 100 MHz, při počtu vstupů 4 pak až na 200 MHz! Požadované napěťové úrovně odpovídají logice TTL, LVTTL a v rozsahu 2,7 až 5,5 V i CMOS. Na vstupech jsou budiče v pouzdrech DIP s paticí pro snadnou výměnu při poruše. To jsme ale pro jistotu nepokoušeli!

Takto vypadá pracovní plocha logického analyzátoru SIGMA
Takto vypadá pracovní plocha logického analyzátoru SIGMA
 

Možnosti nastavení spouštěcí podmínky

Grafické rozhraní "logické sondy" analyzátoru SIGMAPro spouštění je k dispozici široká paleta nabídek. V režimu vzorkování100 a 200 MHz jsou možnosti omezeny na hranu jednoho vybraného signálu. Lze volit čelní či týlovou hranu na určeném vstupu. U ostatních režimů lze spouštění podmínit jakoukoli hodnotou nebo hranou na libovolném vstupu a to buď k okamžitému spuštění, nebo se zpožděním až po vícenásobném výskytu (2 až 256). Lze požadovat volitelné trvání podmínky nebo dvě různé po sobě následující. Kdyby ani to nestačilo, je možné podmínku popsat pomocí logických funkcí (AND, NAND atd.) :

  • jakákoli hodnota nebo hrana na kterémkoli vstupu
  • definované trvání podmínky ("delší než" nebo "kratší než")
  • posloupnost dvou různých podmínek
  • 16bitový čítač - spouštění po N-tém výskytu podmínky
  • rozsáhlé možnosti volby podmínek pomocí logických funkcí (N)AND, (N)OR a X(N)OR

V režimech 8/100 a 4/200 jsou k dispozici standardní spouštěcí podmínky - libovolná hrana na libovolném vstupu. Bod, ve kterém došlo ke splnění podmínky (trigger point), může být umístěn na libovolné místo měřených dat - kamkoli od začátku až na konec.

Komplexní a uživatelsky příjemný software

Výsledek měření je přehledně zobrazován v hlavním okně programu, kde je možný pohyb myší i klávesnicí nebo kombinací (pro klikače i klofače - jak vtipně píše výrobce). Zobrazení může být náhledové - všechna získaná data, nebo zvětšené tak aby byl viditelný každý vzorek. V okně se lze pohybovat kurzorem s označenou časovou polohou což umožňuje jednoduché sledování vzájemných vztahů, nebo měření časových posunů či předstihů vůči zvolenému výchozímu bodu. Dodávaný software podporuje plugins ("zásuvné moduly") od fy ASIX obsažených v instalačním balíku, ale i uživatelem definovaných pro specifické účely. Změřené údaje lze ukládat na disk a lze je tedy dál používat běžným způsobem, tedy třeba posílat e-mailem. Rovněž je lze exportovat do textového souboru pro možnost dalšího zpracovávání. Samozřejmostí je možnost tisku. Hostitelský počítač by měl mít alespoň Win 98 SE a vyšší a nejméně Pentium 750 MHz a RAM 256 MB. Obslužný software bez problémů funguje též na Windows Vista.

Přehed možností obslužného SW

  • Podpora plugins ("zásuvných modulů"), a to jak od firmy ASIX, které jsou dodávány jako součást instalace, tak i uživatelsky definovaných. To je vhodné např. pro realizaci analyzátorů protokolů, jako např. I2C, SPI, UART, SDRAM, Full-Speed and Low-Speed USB, atd.
  • Naměřené průběhy lze ukládat a opět číst z disku, lze je tedy např. posílat e-mailem.
  • Naměřené průběhy mohou být exportovány do textového souboru pro účely dalšího zpracování uživatelem.
  • Naměřené průběhy lze tisknout na tiskárnu.
  • Rozsáhlé možnosti definice náhledů (trace) - jakákoli kombinace vstupních signálů a konstantních logických úrovní, možnost jejich zobrazení jako sběrnice v jakékoli číselné soustavě. Vstupní signály mohou být v náhledech používány vícenásobně.
  • Analyzátor protokolu UART.
  • Široké možnosti ovládání software myší i klávesnicí.
Zobrazený detail průběhů naměřených logickám analyzátorem SIGMA
Zobrazený detail průběhů naměřených logickám analyzátorem SIGMA
 

Víc než jen logický analyzátor

Součástí instalačního disku je i program pro měření kmitočtu. To je omezeno na první čtyři vstupy a probíhá zcela automaticky, ovšem při vypnutém logickém analyzátoru. Je možné zvolit filtrování a průměrování samostatně pro každý vstup. Přesnost měření je určena interním oscilátorem a je udávána jako 50ppm.

Výrobce slíbil, že brzy budou k dispozici též další aplikace, jako například software, které umožní SIGMĚ pracovat jako pomůcka pro ladění programu v libovolném mikrokontroléru. Vzhledem k silné hardwarové konfiguraci SIGMY je možné ze zařízení udělat řadu různých zařízení - všelijaké osciloskopy, generátory signálu, nakonec třeba i programátory a podobně.

Grafické rozhraní 4kanálového měřiče frekvence z logického analyzátoru SIGMA
Grafické rozhraní čtyřkanálového měřiče frekvence z logického analyzátoru SIGMA
 

Zařízení se připojuje k PC prostřednictvím USB z něhož je také napájen, což vzhledem k malé spotřebě zcela vyhovuje a odpadá nutnost samostatného napájení pomocí adaptéru. Na čelní straně pouzdra je celkem 7 LED, které indikují různé stavy zařízení či probíhajícího měření.

Pro měřený objekt je vyhrazena běžná vidlice 16 kolíků, protikusem pak samořezná zásuvka pro plochý kabel. Výrobce dodává jeden kabel přímý desetižilový, jeden dvacetižilový a jeden dvacetižilový s oddělenými vývody. To samozřejmě přepokládá buď mít na zkoumaném objektu vhodnou vidlici. Nebo alespoň jednotlivé kolíkové měřící vývody. Je trochu škoda, že výrobce nedodává také kabel vybavený háčky, byť je jasné, že není na světě ten, který by se zalíbil všem.

Poznámka : Zatím neoficiální informace však hovoří o chystané možnosti přikoupení sady měřících háčků Pico-Hook P25 v 10 barvách (hnědá, černá, červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, šedá, bílá), byť zatím není jasné za jakou cenu. Jsou to však háčky, které se přímo nasadí na původní očíslované dutinky. Jejich největší výhodou jsou však rozměry, neboť mohou být od sebe jen 2.5 mm!

Obsah balení

  • Kompletní balení logického analyzátoru SIGMASIGMA - hlavní jednotka
  • Kabely pro připojení k aplikaci
    • individuální vodiče
    • 20pinový kabel pro 16 kanálů
    • 10pinový kabel pro 8 a 4 kanály
  • Kabel USB (A-B)
  • CD-ROM - software, dokumentace
  • Balicí list

Závěr

Podle našich dojmů z krátkého testování základních funkcí jsme došli k závěru, že logický analyzátor SIGMA by mohl být velice užitečným nenáročným přístrojem v každé laboratoři zabývající se digitální technikou. Software je dostatečně jednoduchý a přehledný aby ho bylo možné použít pro každodenní práci a jen při instalaci ovladačů pro USB je třeba přetrpět Varování o nepodepsaném ovladači. Nicméně driver je i přesto stabilní a není tedy třeba se instalace obávat.

Download & Odkazy

Hodnocení článku: 

Komentáře

Jak jsou udělány vstupy? Jaké jsou ty obvody v paticích a má to nějaké impedanční přizpůsobení?