Jste zde

Simulace elektronických obvodů - 9. část Simulace VF a multimediální režim simulace

Demoverze programu TINA (tina.com) umožňuje simulovat i vysokofrekvenční RF obvody, digitální obvody a disponuje i multimediálním a smíšeným analogově digitálním režimem simulace. Ukázkou některých možností bych se s tímto dle mého názoru pěkným programem rozloučil

Simulace vysokofrekvenčních obvodů

Obvodové prvky mají při vysokých kmitočtech komplexní parametry. Tyto parametry se zadávají pro součástky formou tabulky komplexních parametrů s pro zvolené kmitočty. 

S parametry tranzistoru a spuštění simulace:

nastaveni

Síťová analýza umožňuje zobrazit frekvenční závislost dvojbranových parametrů s, z, y a h buď  zvlášť modul/fáze nebo pomocí Smithova nebo polárního diagramu..
 

Výsledek střídavé vf simulace parametrů tranzistoru

Smithův diagramMultimediální režim simulace

V tomto režimu lze interaktivně  ovládat části obvodu. Protože podle mého názoru je v tomto režimu nedostižný program Electronics Workbench (viz první díl článků), nepoužívám jej ani u tohoto programu ani u programu Micro-Cap. V následujícím animovaném gifu je naznačeno zadávání číselné hodnoty z klávesnice a zobrazení na segmentovce. Hezky je vyřešena indikace logické hodnoty na vodičích barevnými čtverečky. Multimediální simulace se spouští a zastavuje po vybrání typu (dig) tlačítkem vedle měřítka zobrazení (100%).

Muáltimediální simulace digitálního obvodu:

multimedialni simulace

Pokud jste si stáhli na základě  minulého článku soubory Evaluating the Results of Symbolic Analysis (Sym2Ipr.scm) a Exporting Symbolic Results to MathCad (MathCad.scm), zjistíte, že lze snadno přecházet ze symbolické analýzy do interpreteru a pak do režimu grafu. Navíc i v demoverzi funguje export vzorců do MathCadu. Škoda jen, že demoverze nevysype tabulku hodnot grafu, protože pak by bylo možné místo asi nedostupného MathCadu nasadit na další matematické zpracování mnohem dostupnější Excel. 
REKLAMA
Oficiálním distributorem programu TINA v zemích bývalého Československa je slovenská firma CADIX s. r. o..
Simulační program je doplněn v ucelený systém pomocí hardwarových měřících karet s podobným ovládáním jaké mají virtuální přístroje programu. Cena ostré verze programu a stavebnice je přiměřená příjmům občanů západního světa, a většina z nás se tedy bude muset opět spokojit s demoverzí..
 


HW server doporučuje knihu tohoto autora :
 
SIMULAČNÍ PROGRAMY pro elektroniku
 
Nakladatelství :  BEN
Autor : ing. Robert Láníček
Rok vydání : 2000
Počet stran : 118
CENA s CDROM : 299 Kč
 
Hodnocení článku: