Jste zde

Smartdraw - nejlepší SW na vývojové diagramy

Každý občas potřebuje nějaký ten vývojáček nakreslit, tenhle software obsahuje inteligentní

podporu nejen pro kreslení vývojových diagramů, ale i schémat, prezentací atd.Jistě to všichni znáte. Velmi nutně a především rychle je potřeba vytvořit nějaký vývojový diagram nebo schéma. Běžný postup v takovém případě je buď použít nějaký grafický editor, typu Paint Brush nebo v horším případě MS Excel. O rychlosti tvorby diagramu v těchto programech si můžeme nechat jenom zdát a to ještě pominu fakt, že možnosti tvorby diagramů jsou zde velice omezeny a výsledek je buď značně nedokonalý anebo neodpovídá vynaložené námaze. 
Kdysi na počítači AMIGA existoval geniální SW na tvorbu vývojových diagramů, ale na PC jsem dosud použitelný SW neviděl..

Nedávno jsem ale na www.Shareware.cz jeden takový dost dobrý SW našel. Zkušenost mne naučila, ze SW který je příliš univerzální je pro moje potřeby kdy potřebuji jenom 20 % z implementovaných funkcí většinou zcela nevhodný. Software o kterém mluvím se jmenuje Smartdraw, a ačkoli jsem mu zpočátku  pro jeho přílišnou univerzálnost příliš nevěřil, brzy jsem změnil názor. Smartdraw je výjimka, potvrzující pravidlo. 

Instalace je jednoduchá a zabere na disku 18 MB místa. Program můžete hned spustit bez nutnosti restartu. Na úvodu Vás uvítá startovací obrazovka, která Vám do začátku nabídne pomoc s tvorbou diagramů. Dejme tomu, že potřebuji vytvořit nákres topologie počítačové sítě. Kliknu si na knihovnu obrázků, vyberu si poč. sítě a pak už jen libovolně tvořím. Sem dám jeden, druhý a třetí počítač, to bychom měli, teď to propojíme s HUBem a ještě s jedním. Druhý HUB propojíme s notebooky a se serverem a server se satelitním komunikátorem. Ještě doplníme text a je to hotové. Jak dlouho mi to trvalo? 2 minuty. 

I na tvorbu vývojových diagramů je tento program doslova ideální. Velmi rychle se zorientujete a vytvoříte diagram podle vašich představ. Nataháte si na plochu obdélníčky a kolečka a pospojujete je čárami nebo šipkami. Pokud potřebujete jakýmkoli segmentem otočit, stačí jeden klik a kliknout podruhé na symbol kolečka.
Vpisovaný text sám mění svoji velikost tak, aby se do objektu vešel, ručně je to však možné nastavit samozřejmě také. 
V plné verzi programu můžete vkládat do diagramu a funkčně jej na něj navazovat také diagramy, bitmapové obrázky atd..

Stejným programem můžete dělat chemické vzorce, diagramy všech typů a velikostí, plánky kanceláří a bytů, schémata. 
Elektrická schémata sice trošku pokulhávají, přeci jenom se nejedná o specializovaný program, ale jednodušší schéma vám půjde rozhodně stejně rychle od ruky, jako všechno ostatní. 

Jedinou věc bych tomuto programu vytknul coby zhýčkanec EAGLu a Autocadu, přístup k čárám je stejný jako ke všem vektorovým objektům. Každou čáru si tedy musíte na pracovní plochu vložit jako objekt a pospojovávání jednotlivých prvků objekty čar je celkem zdlouhavé. 

 


Navíc je k dispozici spousta grafických prvků k zadanému tématu. Jen k počítačovým sítím je zde přes 130 obrázků (počítače, HUBy, notebooky, tiskárny). A pokud by se vám tento počet zdál malý, můžete si stáhnout další přímo z Internetu. 
Do obrázku můžete vkládat také tabulky a výpisy textů a vytvářet tak rozpisky dílů, importovat si svoje vektorové i bitmapové nákresy a vkládat je do objektů atd..

V podstatě lze říci, že většinu místa na HDD vám zabírají právě knihovny, které obsahují prvky ke spoustě oborů (dopravní značky, lékařské symboly, úžasné množství strojních značek, chemické symboly, vlajky a mapy států…) 

Konečný výtvor můžete samozřejmě exportovat do mnoha grafických formátů
 (WMF, TIF, JPG, GIF, EPS, BMP).
 
 

Mohu vám software Smartdraw s čistým srdcem doporučit, protože koupíte-li si jej, opravdu to nebudou vyhozené peníze. Na zkoušku máte čas 30 dní a můžete si jej stáhnout z http://www.smartdraw.com. nebo zde je k dispozici zrcadlo verze 4.10 na HW serveru (1.8 Mb) - smartdraw_install.exe
Na HW serveru je také k dispozici kompletní manuál ve formě .PDF - smartdraw_manual.pdf

Několik ukázek možností tohoto programu najdete na http://www.smartdraw.com/coolex.htm

Tip : Pokud se vám ten program tolik líbí, že by jste jej chtěli používat déle než 30 dní, stačí si zvolit ABOUT v menu HELP a při kliknutí myší na OK podržet Ctrl + Shift. Registrační doba se vám od tohoto data prodlouží na 30 dní. Bohužel to lze provést pouze jednou :-((

Program můžete na server www.shareware.cz dokonce i zakoupit...
Tato recenze vznikla na základě původní recenze na serveru SHAREWARE, kterému děkuji..


Jan Řehák - 07 / 1999
Hodnocení článku: