Jste zde

Vyberte si ventilátor s co nejnižší hlučností i spotřebou

Konečně ticho, ... aneb co dělat, pokud nám záleží na skutečně tichém provozu ventilátoru?

Ventilátor Sunon zdarma!

  • Nabízíme Vám možnost získat tichý (nízkootáčkový) ventilátor MEC0251V3-A99 (MEC0251V3-0000-A99) zdarma. Stačí jen odpovědět na jednoduchou otázku: Jak se nazývá motor, použitý u ventilátorů série MEC?
  • Tři výherce v SOS electronic vylosují již tento pátek, 21. února 2014
Navzdory neustále se zlepšujícím vlastnostem ventilátorů budou v zařízeních zpravidla stále tím největším zdrojem hluku. Pokud je daný systém určen např. do výrobní haly, kde je okolní hluk výrazně vyšší, pravděpodobně nás to příliš trápit nemusí. U zařízení určených do běžných provozů, kanceláří, domácností atd. však bude nepochybně důležité zachovat hlučnost co nejnižší. Pokud nám to rozměry aplikace dovolují, je použití ventilátoru s větším průměrem a menšími otáčkami obyčejně výhodnějším a také tišším řešením. Co však dělat, když nám rozměry a konstrukce ventilátoru vyhovují, ale výkon, otáčky a zákonitě i hlučnost zůstávají stále zbytečně vysoké?
 
Určitým řešením je snížení napájecího napětí. Počítačoví nadšenci dobře vědí, že hlučnost daného ventilátoru závisí (mimo aerodynamické konstrukce) na jeho otáčkách. Solidní výrobci, mezi které Sunon určitě patří, uvádějí u DC ventilátorů i rozsah pracovních napětí a otáčky při jmenovitém napětí (např. 12 V). V katalogovém listu obyčejně najdeme i startovací napětí, při kterém se ventilátor spolehlivě rozběhne. Změnou napájecího napětí dokážeme změnit rychlost ventilátoru, ale není možné jít pod určité otáčky (u daného typu ventilátoru). Je běžné, že např. 12 V ventilátor ještě pracuje při 4 V (při snižování z 12 na 4 V), ale není již schopen se při tak malém napětí rozběhnout.
 
 
Pravděpodobně nejlepším řešením je použít „pomalejší“ ventilátor (s nižší rotační rychlostí). Dnes je již téměř každá série ventilátorů dostupná ve 2 až 3 výkonových třídách, což se odráží v hlučnosti, ale i v rozdílné spotřebě. Rozdíl si můžeme ilustrovat na dvou typech stejné konstrukce - MEC0251V1-A99 (MEC0251V1-0000-A99) a MEC0251V3-A99 (MEC0251V3-0000-A99). Konstrukčně jsou stejné, liší se pouze v rotační rychlosti – 3 100 vs. 2 200 otáček za minutu. Počet otáček se pak odráží v hlučnosti 44,5 vs. 34 dB a ve spotřebě 5,4 vs. 1,9 Wattu. Rozdíl 10,5 dB v hlučnosti je skutečně vysoký (rozdíl 6 dB se subjektivně jeví jako dvojnásobná hlasitost) a v mnoha aplikacích je jistě nezanedbatelný i rozdíl ve spotřebě, cca -65 %. Pokud byste přesto vystačili s ještě nižším průtokem vzduchu, je samozřejmě možné i u těchto pomalejších typů dále snížit otáčky zmenšením napájecího napětí. Pochopitelně existují i ​​tišší ventilátory, ale typy od společnosti Sunon nabízejí mezi hlukem, výkonem a cenou docela dobrý kompromis. Při nižších otáčkách lze kromě toho počítat i s delší předpokládanou životností.
 
 
Na požádání Vám distributor, společnost SOS electronic, může v krátkém termínu zajistit jakoukoliv verzi ze sortimentu Sunon. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.