Jste zde

Několik AI novinek od Renesasu

Umělá inteligence a strojové učení definitivně ztratily nálepku drahého řešení, za kterým musí stát masivní IT systém, který zpracovává velké objemy dat. AI se přesouvá do koncových bodů a podporu pro něj již poskytují i mikrokontroléry, jejichž cena je o několik řádů nižší, než cena edge počítačů. Podporu a software pro vývoj přitom většina výrobců nabízí zdarma.

Tímto směrem jde i Renesas, který představí několik nových řešení AI pro průmyslové, HVAC a automobilové aplikace na veletrhu Sensors Converge 20.-22. června v Santa Claře v Kalifornii. Je to rovný rok poté, co v červnu 2022 Renesas oznámil akvizici firmy Reality AI. Široká škála integrovaných řešení AI a TinyML vyvinuté Reality AI pro pokročilé nevizuální snímání v automobilových, průmyslových a komerčních produktech dobře zapadá do nabídky embedded computingu a IoT Renesasu. Poskytují strojové učení s pokročilou matematikou zpracování signálu a poskytují rychlé a efektivní odvození strojového učení, které se hodí pro malé MCU a výkonnější MPU. Softwarové prostředí AI Tools, přitom podporuje celý životní cyklus vývoje produktu, kde uživatelé mohou zkoumat data senzorů a generovat optimalizované modely. Nástroje Reality AI Tools obsahují analýzy pro nalezení nejlepšího senzoru nebo kombinace senzorů, umístění pro umístění senzorů a automatické generování specifikací komponent a zahrnují plně vysvětlitelné funkce modelu z hlediska časových/frekvenčních oblastí.

Za pouhý rok od akvizice  Renesas uvedl na trh širokou škálu řešení založených na technologii Reality AI. Nástroje Reality AI jsou nyní úzce integrovány s výpočetními produkty Renesas a nativně podporují všechny MCU a MPU Renesas s vestavěným modulem pro výběr dílů.

RealityCheck Motor Toolbox, pokročilá softwarová sada nástrojů pro strojové učení, využívá elektrické informace z procesu řízení motoru, aby umožnila vývoj prediktivní údržby, detekce anomálií a zpětné vazby inteligentního řízení - to vše bez potřeby dalších senzorů. Umožňuje včasnou detekci malých výkyvů v systémových parametrech, které indikují problémy s údržbou a anomálie, což snižuje prostoje. Software bezproblémově spolupracuje s MCU, MPU a řídicími sadami motorů Renesas a je plně integrován s nástroji Reality AI Tools.

RealityCheck HVAC Solution Suite je vertikálně integrovaná sada řešení pro odvětví HVAC která zahrnuje referenční návrh hardwaru a firmwaru, sadu předem natrénovaných modelů strojového učení připravených k využití pro návrh produktu a jasně nastíněný proces pro trénování modelů, přizpůsobení a testování v terénu tak, aby splňovaly konkrétní požadavky na produkt. Tento pokrok výrazně zlepšil účinnost systémů HVAC.

Sada Automotive SWS Solution Suite jedinečným způsobem kombinuje hardware a software a poskytuje cestujícím novou úroveň ochrany. Sada je dodávána s mikrofonním polem MEMS integrovaným do komponentů nebo umístěným na střeše. Automobilové MCU s flexibilní geometrií používají software pro detekci a lokalizaci AI na levném hardwaru. Modely AI přesně detekují a klasifikují různé hrozby na vzdálenost 1,5 km pro sirény, 35 m+ pro osobní automobily, nákladní automobily a motocykly a 10 m pro jízdní kola a běžce. Lokalizace je poskytována prostřednictvím modelů AI, které vypočítávají úhel příjezdu, odhadují vzdálenost a zjišťují, zda se hrozby blíží nebo vzdalují.

Rychlý náhled na možnosti  AI s procesory Renesas poskytují také winning combinations. Renesas nakombinoval svou technologii AI do mnoha vítězných kombinací napříč automobilovými, průmyslovými a IoT aplikacemi. Dva příklady řešení, které těží z technologie Reality AI, jsou snímání vibrací pro řízení motoru a vysoce účinné a nákladově optimalizované inteligentní tepelné čerpadlo. Tyto studie  ukazují aplikace, kde technologie Reality AI umožňuje inteligenci detekovat anomálie motoru pro preventivní údržbu, což může zákazníkům poskytnout významné úspory nákladů na opravy

renesas.com/reality-ai 
renesas.com/win.

Hodnocení článku: