Jste zde

Neutrik konektory 2: Bezpečné a spolehlivé napájení

Pokud hledáte spolehlivé a bezpečné napájecí konektory pro vaše přenosná zařízení, zvažte řadu powerCON od Neutriku. Tyto konektory nabízejí snadnou manipulaci, bezpečnou aretaci a dlouhou životnost, což z nich dělá ideální volbu pro audio zařízení a další aplikace, kde je časté připojování a odpojování.

Síťové napájecí konektory na 230 V, jaké máme na PC, jsou nám všem dobře známy. Z nabídky SOS electronic vybíráme například napájecí konektory 6200.2200 od firmy Schurter. Jsou to velmi žádané konektory, neboť jsou kvalitní, spolehlivé i cenově dostupné. Avšak do aplikací, kde je zapotřebí časté připojování k zařízení a odpojování, nejsou ideálním řešením, protože síly, které musíme vyvinout při manipulaci, jsou přece jen trochu větší, než je v přenosných zařízeních žádané.

Pro tyto aplikace nám František Ďuríšek, produktový specialista SOS electronic, představí vhodnější řešení. Přiblíží nám sortiment společnosti Neutrik, která vyrábí tři skupiny síťových konektorů. Vybrané produkty naleznete v skladovém sortimentu SOS electronic.

Výhody a vlastnosti konektorů Neutrik řady powerCON: 

 • robustní provedení s životností > 5000 připojení,
 • rychlý aretační systém zabraňuje náhodnému vytažení konektoru,
 • nízké a příjemné připojovací a odpojovací síly při manipulaci,
 • verze s krytím IP65 nebo krytky, které v odpojeném stavu poskytnou potřebné krytí
 • třípólové (L, N, PE) do 250 VAC, od 16 A do 32 A (dle typu) 

Vybrali jsme ze sortimentu napájecích konektorů powerCON Neutrik.
Základní skupina – powerCON 20 A

První volbou při hledání napájecího konektoru pro přenosná zařízení mohou být konektory z řady powerCON 20 A. Splňují základní potřeby pro síťový konektor a jsou cenově dostupné. Navíc je jejich barevné rozlišení na vstupu a výstupu jednoznačné a velmi praktické.

Z nabídky sortimentu této základní skupiny doporučujeme napájecí konektor NAC3MPXXA v modré barvě, dedikovaný Neutrikem jako vstup (pro spotřebič). K tomu patří šedý konektor NAC3MPXXB, dedikovaný Neutrikem jako výstup (pro zdroj). Oba napájecí konektory mají základní krytí IP20. S krytkou SCCD-W dosáhneme při neobsazeném konektoru krytí až IP65. Stejně dobře nám poslouží i jednoduché gumové těsnění SCDP-0

Skupina powerCON TOP 16 A

Při aplikacích vyloženě do vnějšího prostředí sáhneme po další skupině konektorů Neutrik. Řada powerCON TOP má zvýšenou ochranu krytí IP65 a na vstupu i výstupu se vyznačuje typickou černou barvou konektorů.

Pro vstup napájecího napětí doporučujeme použít napájecí konektor NAC3MPX-WOT-TOP a pro výstup konektor typu NAC3FPX-WOT-TOP. Společnost Neutrik je označuje zkratkou TOP, což znamená „True outdoor protection“. Z praktického, ale i bezpečnostního hlediska je výhodou, že máme možnost zakrýt právě neobsazený konektor pryžovou krytkou SCNAC-FPX nebo plastovou krytkou NSSC-2.

Skupina powerCON HC 32A

Pro aplikace s vyšším odběrem proudu nebo v těžkém průmyslovém prostředí je vhodná extrémně robustní a spolehlivá skupina konektorů řady powerCON HC až do 32 A se základním krytím IP20.

Tato řada nabízí napájecí konektor Neutrik NAC3MP-HC na panel a k tomu protikus NAC3FC-HC na kabel. Navzdory maximálnímu proudovému zatížení až 32 A má velmi malé rozměry a při manipulaci vyžaduje stále nízké připojovací a odpojovací síly. Na základě normy IEC 61984 i doporučení výrobce nemohou být tyto konektory připojovány nebo odpojovány pod zátěží.

Konektory powerCON Neutrik jsou ideální do aplikací: 

 • v audiotechnice,
 • pro nabíječky, svářečky, elektrocentrály,
 • pro solární techniku,
 • generátory,
 • různé přenosné přístroje,
 • ale i pro osvětlovací zařízení.

Napájecí konektory powerCON Neutrik v sortimentu SOS electronic

Na závěr článku máme ještě něco k zamyšlení. Dal by se takový výkonový konektor použít jako napájecí konektor pro stejnosměrný proud? Výrobce to nedoporučuje. Je opravdu tak velký rozdíl mezi stejnosměrným a střídavým proudem, že nemůžeme použít na oba stejný konektor? Co myslíte? Toto téma rozebereme v některém z následujících článků, kde problém blíže představíme a zároveň se pokusíme najít řešení v podobě vhodných konektorů.
Máte zájem o více informací k produktům Neutrik nebo o technické poradenství při výběru produktu? 
Případně máte jinou otázku či požadavek?  Kontaktujte, prosím, obchodní zástupce SOS electronic na adrese sales@soselectronic.com.

Nechcete přijít o žádné technické novinky? Sledujte SOS electronic na sociálních sítích Facebook, LinkedIn, YouTube, Twitter, Instagram.
ZDROJ www.soselectronic.com/cz

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.