Jste zde

MicroPnP: SmartMesh od Linearu dobývá svět IoT

Sebelépe vymyšlená technologická platforma je v elektronice jen začátek. Důležitější jsou ti, kdo ji dotáhnou do reálného světa produktů a služeb. Příklad firmy VersaSense ukazuje, jak se dělá byznys IoT a co je doménou letošního veletrhu electronica.

Belgický VersaSense vznikl jako společný podnik výzkumného centra imec a Univerzity v Leuvenu. Není to tedy klasický start-up, ale společný projekt výzkumných institucí, který má od začátku jediný cíl: převést do praxe a do komerčního světa výsledky výzkumu. Tak vznikl MicroPnP, balík řešení, kde je platforma sama pouze základem pro chytré řešení senzoriky a mechaniky stejně jako software.

Podobně jako například česká platforma iQRF má MicroPnP vyřešeny všechny aspekty budování a provozu Mesh sítě a to v režimu plug and play. Navíc ale přidává více než 50 různých IoT periferií, dořešených jak po stránce elektroniky, tak po stránce mechanické instalace a cloudový software pro sběr dat i řízení procesů. Použitá platforma SmartMesh IP od Linear Technology je jen pozadím celého systému.

Na čem to stojí?

Pro začátek dvě zkratky: IEEE 802.15.4E, 6LoWPAN (podrobněji IEEE 802.15.4e, IETF 6TiSCH, IPv6 (6LoWPAN), IETF CoAP, IPSO Alliance Data Model). Tedy základ bezdrátové sítě stejný jasko ZigBee nebo Thread spolu se standardem pro bezdrátové sítě IPv6. Ideální platforma pro sítě s potřebou nejen snímat, ale také řídit procesy s vysokou spolehlivostí přenosu a rychlou odezvou.
To vše zabaleno v LTC do široké řady od RF obvodů s anténou na čipu nebo s externí anténou až po SoC s výkonným procesorem a pamětí.

IoT periferie – jak jim říkat...

Překotný vývoj světa IoT ukazuje i to, jak se vyvíjí používaná terminologie. Ti, kteří IoT brali pouze jako jakousi bezdrátovou odnož IT, vystačí s pojmem node. Další skupina lidí, očekávají pouze vzdálený sběr dat, vystačí s pojmem senzor, u Mesh sítí si konstruktéři ponechávají více prostoru výrazem zařízení. Je to přesnější, protože zařízením zde může být jak jednoúčelový senzor, spínač či aktuátor, tak jednotka, vybavená vlastní inteligencí.

MicroPnP na začátku roku obsahovala kolem dvaceti typů běžných senzorů teploty, vlhkosti, tlaku nebo napájení a spínačů různých provedení. Na veletrhu electronica bude systém prezentován s padesáti různými periferiemi pro sledování prostředí, průmyslových procesů i alternativních zdrojů energie. Všechny zařízení jsou přitom v provedení plug and play a po jejich přihlášení do sítě je stačí zařadit do správné skupiny v cloudovém prostředí.

Pokročilé řešení kybernetické bezpečnosti je jednou z věcí, na které si autoři zakládají. O to zajímavější je oboustranná otevřenost systému. Z jedné strany lze přidávat další zařízení jiných výrobců, ze strany druhé lze MicroPnP připojit k cloudovým platformám třetích stran.

Zařízení do nepohody

U zařízení IoT nám výrobci často ukazují osazenou desku plošného spoje a vyzdvihují do výše jejich miniaturní rozměry, integraci antény nebo blikající LED diod bez ohledu na to, že vnitřnosti nás u většiny věcí zajímají až jako poslední. Ve VersaSense svá zařízení zabalily do praktických plastových krytů, odstupňovaných podle prostředí, ve kterém bude periferie provozována.

 

Nový význam pro SaaS

Ještě před několika lety byla zkratka SaaS vyhrazena pro Software as a Service. Na poli IoT brzy zdomácní také Sensing as a Service. VersaSense již tento model nabízí. Podobně jako HoneyComb u Digi, poskytuje celé řešení jako službu formou pronájmu senzorů a služeb dohledového centra včetně pokročilých služeb byznys inteligence a analytiky.

www.versasense.com
www.linear.com

 

Hodnocení článku: