Nasazení technologie IoT není budoucností, ale současností řady sektorů. Moderní zemědělství, provoz městské infrastruktury nebo sledování spotřeby energií dokumentují, že IoT řešení umožňují výrazně snížit náklady, eliminovat rizika a zvýšit efektivitu díky sledování dat a jejich závislostí.
Protože aplikační firmy nechtějí a nepotřebují platit drahý vývoj hardware, který se uplatní v řádově stovkách kusů, vzniká poměrně široká nabídka instantních řešení, která umožní pouhou volbou modulů sestavit dané řešení. V kombinaci s LoRaWAN, sítí, kterou si může postavit vlastně každý, to dává smysl. Právě takovou ideu celosvětově prosazuje The Things Network. Několik bran obslouží stejně dobře zemědělské provozy, pěstební plochy i městskou infrastrukturu.
Nabídka hardware je přitom překvapivě jednoduchá: The Things Gateway, The Things Uno a The Things Node, umožňují uživateli vybudovat síť LoRaWAN rychle a jednoduše. Gateway lze uvést do provozu během pěti minut, s nodem lze dát dohromady prototyp během jedné hodiny a složitější senzorové aplikace s využitím jednodeskového počítače Uno mohou vzniknout v řádu dní. Hardware je přitom hotový, připravený pro celou Evropu (omezení pásmem 868 MHz) a podporovaný řadou knihoven a více než 500 vývojářskými komunitami v 94 zemích. To představuje dost silný vítr, foukající do plachet a zároveň garanci, že The Things není rozhodně slepá ulička.
Produkty The Thing stručně:
The Things Gateway – brána je vlastně vysílačem a přijímačem sítě LoRaWAN, stejně jako u WiFi hotspot. Pro provoz samozřejmě potřebuje datovou konektivitu v podobě Ethernetu nebo WiFi. Brána spolehlivě obslouží zařízení v okruhu cca 5 km a díky specifikaci LoRaWAN (tedy málo dat a pouze občasné vysílání) může obstarávat spojení až 10 tisíc zařízení.
The Things Uno – jednodeskový počítač, který umožňuje připojit různé senzory a obstarat jejich připojení do sítě LoRaWAN. Kromě toho, že používá spolehlivý a certifikovaný modul LoRaWAN od Microchipu a vestavěnou anténu, je postaven na známé platformě Arduino IDE. Tím výrazně rostou možnosti programování a dostupnost různých knihoven.
The Things Node – jednoduché síťové zařízení, určené zejména pro testovací provoz. Tlačítko, akcelerometr, světelný senzor, teploměr a RGB LED umožňují emulovat řadu věcí a věnovat se tak vývoji software bez hotového senzoru. Hardware je tentokrát SparkFun Pro Micro, běžící také na modulu Microchip.
Kombinace komunit Arduino a The Things přináší rozsáhlé technické zdroje, které umožňují síť LoRaWAN integrovat s celou řadou existujících platforem, včetně moderních cloudových služeb a to nejen v sítích velkých operátorů. Vlastní síť je přitom pro řadu firem stále výhodnějším řešením než nasazení služeb operátorů.
Pro více informací navštivte: http://cz.farnell.com/lorawan-101