Jste zde

Převod grafů pro návrh usměrňovače

graf-700.jpg

Grafy pro návrh usměrňovače mají usnadnit výpočet jeho parametrů, a to střední hodnoty výstupního napětí, jeho zvlnění a efektivní hodnoty vstupního proudu. Jejich použití ale klade uživateli nepříjemné nástrahy. Zavedené grafy pokrývají všechny možné podmínky použití. V praktickém použití se převážně vyskytují usměrňovače s dobrým vyhlazením výstupního napětí. V této oblasti křivky pro střední hodnotu napětí a efektivní hodnotu vstupního proudu prakticky splývají, velikostí kapacity je ovlivněno pouze zvlnění. Převážná část křivek se téměř nepoužije a vlastně jen mate.

Výpočet křivek pro obecné případy je velmi komplikovaný, s přiměřeným úsilím se ale dá zvládnout odvození pro ideální vyhlazení, při němž se počítá s nekonečně velkým kondenzátorem, výstupní napětí je konstantní, zvlnění je nulové. Při použití reálného kondenzátoru se přirozeně dopouštíme chyby. Předpokládejme, že při rozkmitu složky zvlnění do 10% střední hodnoty výstupního napětí nebude tato chyba větší než nepřesnost při odečítání z grafů.

 

Prvním pokusem o omezení práce s grafem byla lineární aproximace křivky poměrného středního napětí v oblasti polovičního úhlu otevření od 35° do 45°. Náhradní lineární zdroj má napětí naprázdno s hodnotou 1,3 násobku efektivní hodnoty sekundárního napětí naprázdno, jeho vnitřní odpor je 2,2 násobek odporu fáze.

Při hledání řešení je obvyklé, že je nutné některý parametr zvolit, pak projít celý postup výpočtu, porovnat dosažený výsledek s požadovanou hodnotou, upravit výchozí zadání a výpočet opakovat. Část výpočtů lze provést tabulkovým kalkulátorem, práci ale znesnadňuje nutnost odečítání z grafů. Průběhy křivek nelze do kalkulátoru převést, protože jsou odvozeny z úhlu otevření a obsahují goniometrické funkce.

Příkladem takového postupu je hledání maximálního výstupního výkonu nakupovaného transformátoru z typové řady. Nejprve z typových údajů vypočítáme odpor fáze a střední hodnotu zkratového proudu, pak odhadneme výstupní proud, s pomocí grafu určíme odpovídající efektivní hodnotu vstupního proudu, porovnáme ji s jmenovitým proudem transformátoru, podle odchylky upravíme zvolenou hodnotu výstupního proudu a postup opakujeme, dokud nedosáhneme uspokojivé shody. Pak určíme výstupní napětí a podle výsledku transformátor akceptujeme, nebo zvolíme jiný a výpočty opakujeme. Při přiměřené praxi je tento postup schůdný, někoho však může úplně odradit.

Matematické vyjádření průběhu funkce neumožňuje opačný postup, přímý výpočet výstupního proudu ze známé hodnoty vstupního proudu. Bylo ale ověřeno, že funkci můžeme ve zvoleném úseku nahradit spojnicí trendu v mocninném tvaru. Pro úsek s polovičním úhlem otevření od 18° do 54° byly získány rovnice regrese pro:

 

Potřebujeme určit Io (pro můstkové zapojení). Rovnici logaritmujeme a upravujeme:

 

Určíme poměr proudů Io/Iok, který potřebujeme pro další výpočty.

Křivku střední hodnoty napětí nahradíme také spojnicí trendu, tentokrát s polynomickou regresí:

Pomocí této hodnoty vypočítáme střední hodnotu výstupního napětí.

Dále vypočítáme poloviční úhel otevření:

Nyní můžeme určit dobu vybíjení a ze zvoleného poklesu napětí během této doby vypočítat hodnotu vyhlazovacího kondenzátoru. Celý postup lze provést v Excelu, nevyskytují se v něm odhady a opakování, ani odečítání v grafu.

Výpočet usměrňovače se známým transformátorem (můstkové zapojení)

Transformátor

01 výkon Pn = (typové údaje) 6 VA
02 počet vinutí N = (1 – můstek, 2 – sym.) 1  
03 jmenovité napětí U2n =   12 V
04 napětí naprázdno U20 =   16,7 V
05 jmenovitý proud I2n =   0,5 A
06 max. napětí U2m = U20 . √2 = 23,62 V
07 odpor fáze Rf = (U20 - U2n) / I2n = 9,4 Ω
08 zkratový proud fáze efektivní I2k = U20 / Rf = 1,78 A
09 zkratový proud fáze střední Iok = 0,9 . U20 / Rf = 1,60 A

Usměrňovač

10 úbytek na diodách UD = (odhad) 0,8 V
11 mezní výstupní proud Io mez = 0,341 A
12 poměr proudů Io / Iok = Io mez / Iok = 0,213  
13 výstupní napětí Uo = 14,83 V
14 výstupní napětí uprav. Uo u = Uo – (2 / N) . UD = 13,23 V
15 zatěžovací odpor RL = Uo u / Io mez = 38,8 Ω
16 poloviční úhel otevření α0 = 49,37 °
17 poloviční úhel zavření β0 = 90° - α0 = 40,63 °
18 doba vybíjení tb = 0,01 * β0 / 90° = 0,0045 s
19 požadovaný rozkmit zvlnění ΔUo =  (zvoleno, 10% Uo u ) 1,3 V
20 kapacita C = Io mez . tb / ΔUo = 0,00118 F

Simulace

21 kapacita z řady C* = (zvolená hodnota) 1,00E-03 F
22 zatěžovací odpor RL* = (zaokroulená hodnota) 39 Ω
23 výstupní napětí ΔUo* = výsledky simulace 13,163 V
24 výstupní proud Io* =   0,338 A
25 rozkmit zvlnění ΔUo* =   1,642 V
26 proud sekundáru I2ef* =   0,491 A

Výpočet symetrického usměrňovače se provede stejným způsobem, pro platnost v obou zapojeních je ve vzorcích použit údaj počtu vinutí N (1 pro můstkové zapojení, 2 pro symetrické zapojení).

S lepší aproximaci napětí je možné vykreslit charakteristiky, dostatečnou přesnost potvrzuje simulace.

Ing. Vlastislav Kazda
kazda@ spse.cz

PřílohaVelikost
Office spreadsheet icon Výpočet usměrňovače_ph.xls42.5 KB
Hodnocení článku: