Jste zde

Návrh rozdílového buzení A/D převodníku

05.jpg

Článek přináší českou verzi dokumentu Differential-Output Difference Amplifier System with G = ½, sepsaného v Analog Devices.

Výkonné A/D převodníky, vyráběné moderními technologiemi, ke své činnosti obvykle vyžadují jednoduché napájecí napětí o velikosti 1.8 V až 5 V, případně také souměrné napájení ±5 V. Protože se však budeme většinou pohybovat v reálném světě, kde měřené signály běžně dosahují rozkmitu ±10 V nebo ještě více, nezbývá, než „nebohému převodníkovi“ předřadit zesilovač, který omezí signálové amplitudy tak, aby na vstupech převodníku nedocházelo k saturacím nebo dokonce nechtěnému „ublížení na zdraví“.

 

Takové zesilovací struktury obvykle mívají jednoduché, single – ended výstupy. Pokud však chceme plně využít všech výhod, které nám rozdílové vstupy případného A/D převodníku nabídnou, tj. např.

  • větší dynamický rozsah,
  • lepší potlačení souhlasných signálů nebo
  • větší odolnost vůči rušení,

měli bychom raději zvolit stupeň s odpovídajícím rozdílovým zakončením (výstupem). Na obr. 1 vidíme příklad možného řešení zesilovače s rozdílovým výstupem a ziskem, rovným ½.

Obr. 1: Schématické znázornění rozdílového zesilovače s rozdílovým výstupem a G = ½

Rozdílový zesilovač A1 byl nakonfigurován tak, aby poskytoval zesílení rovné ½. Výstup z tohoto stupně pak vyživuje neinvertující vstup zesilovače A2 a také invertující vstup zesilovače A3. Stupně, označené jako A2 a A3 přitom také pracují se zesílením rovným ½. Jejich výstupy, fázově posunuté o 180 stupňů, pak řeší otázky, spojené s rozdílovým výstupem. Diferenciální napětí na takovém výstupu, tj.

  • VoutA2 – VoutA3

se pak rovná

  • Vin/4 – (–Vin/4)

a my tak dostáváme celkové napětí rozdílového výstupu o velikosti

  • Vin/2,

přesně jak bylo požadováno.

Ke kompenzaci výstupu (Offset) a rozšíření dynamického rozsahu připojeného A/D převodníku slouží zakončení, označené jako Voffset. Rozdílové zesílení, vládnoucí mezi vstupem pro Voffset a příslušným výstupem pak činí –1. Pokud se ale rozhodneme této možnosti nevyužít, připojme zmíněný uzel na zem.

Souhlasné napětí rozdílového výstupu zase nastavujeme prostřednictvím napětí Vcm. S velkou výhodou tak učiníme např. při buzení A/D převodníku, napájeného z jednoduchého zdroje. Souhlasný výstup struktury pak může odpovídat pomyslnému středu napájecího napětí. Zesílení, definované mezi Vcm a výstupem, činí +1. I zde však platí, že uzel musíme přizemnit, pakliže nevyužíváme souhlasného posunu v nastavení.

Na obr. 2 vidíme činnost struktury v praxi. Vstupní signál sinusového průběhu s amplitudou 20 Vp-p kmitá na 25 kHz. Kanál 1 reprezentuje poměry na neinvertujícím výstupu, kanál 2 na invertujícím výstupu a na kanál 3 pak už zbyl jen samotný vstup. Matematickým výpočtem (Math Channel) následně vyrábíme rozdíl mezi dvěma výstupy. Každý výstup představuje ¼ ze vstupního signálu, oba výstupy pracují proti sobě a jejich vzájemný rozdíl pak činí požadovanou ½ vstupního signálu.

Obr. 2: Na rozdílových výstupech dostáváme ½ vstupního signálu

Obr. 3 zachycuje kmitočtovou závislost zesílení našeho zapojení. Vidíme zde vyhovující stabilitu v pásmu 1 MHz se špičkou, nepřesahující 1 dB.

Obr. 3: Kmitočtová odezva rozdílového výstupu našeho diferenciálního zesilovače

Obr. 4 ukazuje systémovou odezvu na relativně velké vstupní signály obdélníkového průběhu. Je příjemné, že zde nevidíme žádné překmity ani jejich doprovodné ustalování. A co více, přenášíme – li každým zesilovacím stupněm jen polovinu vstupního signálu, dostáváme ve srovnání se samostatnými výstupy dvojnásobnou rychlost změn rozdílového zakončení.

Obr. 4: Odezva rozdílového systému na velké vstupní rozkmity

Dvojitý rozdílový zesilovač AD8279 je k dispozici ve 14vývodovém pouzdru SOIC. Jeho doplněk AD8278 se zase vyrábí v 8vývodovém zapouzdření typu MSOP. Své místo na společném čipu rovněž našly precizní, laserově trimované rezistory, díky kterým výrobce minimalizoval chyby, způsobené

  • offsetem,
  • odlišným zesílením,
  • souhlasnými signály a také
  • driftem v celém teplotním rozsahu.

Máme tak k dispozici poměrně dosti precizní polovodičové nástroje. I přes nízkou vlastní spotřebu obvodů AD8278 (200 μA) a AD8279 (200 μA na jeden zesilovací stupeň) můžeme v našem systému vykázat šířku pásma 1 MHz, umocněnou rychlostí přeběhu 2.4 V/μs. Struktury AD8278 a AD8279 zvládají velmi velké rozsahy napájecího napětí a to již od jednoduchého napájení 2.5 V až do souměrných ±18 V. Vstupním svorkám rovněž neublíží ani rozkmity, překračující napájecí hladiny. Díky tomu můžeme pracovat i s většími amplitudami (±20 V i více), doprovázenými rozměrnějšími souhlasnými potenciály včetně rušení a šumů. Lze se tak ještě více přiblížit k ideální struktuře typu front – end, určené precizním, nízkonapěťovým A/D převodníkům.

Použitá literatura:

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: