Klasická metoda leptání pomocí roztoku dvou dílů peroxidu vodíku (z lékárny asi 5%) a jednoho dílu kyseliny chlorovodíkové (HCl 33% z drogerie) je poměrně známá technologie. Mimochodem míchejte vždy kyselinu do peroxidu. Nikdy naopak! Jde to většinou rychle, jednu dvě minuty a je vyleptáno, proto se nevzdalujte od leptání, aby vám na kuprexitu nějaká měď vůbec zbyla..
Pokud však zjistíte, že nemáte v sobotu odpoledne peroxid, lze to řešit i jinak...
Mě se vylept8n9 i bez peroxidu podařilo docela dobře. Kuprextit ponoříme do kyseliny solné (HCl). Pak už jenom stačí vzít nabíječku či jiný stejnosměrný zdroj (já měl zdroj asi 12 V) a jedením pólem se dotknout kuprextitu a druhý jenom ponořit do kyseliny (stačí 1/2 cm). Je dobré vzít měděný plný drát. Já použil zvonkový 0.3 mm2, ale během leptání mi jednoho ubylo asi 3 cm a na druhém se vytvořila kulička CU asi 0.5 cm .
Jaká polarita? Nezkoumal jsem to, ale pokud do kuseliny strčíme dva měděné dráty, tak ten co ubývá přitiskneme na Cu fólii. Ten druhý drát přibývá (vyloučenou mědí). Chemici mi potvrdí, že vylučovaný kyslík funguje jako kdyby byl vylučovaný z peroxidu vodíku. Takže i když už nemáme kam přívod od zdroje připojit, reakce probíhá, a to až do vítězství. Jediným problémem je chlór vylučovaný během leptání, ale to vydržíme :-).