Jste zde

CD a DVD disky už nemusí končit na skládkách

V ČR byl totiž poprvé zahájen jejich sběr a následná ekologická likvidace v rámci projektu Zelená firma. Jde o vůbec první podobný počin u nás - dosud tyto disky končily většinou ve směsném odpadu.

Staré CD a DVD disky již nemusí končit na skládkách a zatěžovat životní prostředí. Od začátku října je totiž lidé mohou začít vhazovat do nádob na elektroodpad s logem „Zelená firma“, kterých je v tuzemsku více než 1 300. Společnost REMA Systém, která za projektem „Zelená firma“ stojí, pak zajistí jejich ekologickou likvidaci. Jde o vůbec první podobný počin v ČR - dosud tyto disky končily většinou ve směsném odpadu. Novinkou je rovněž zahájení sběru zářivek a tonerů. 

Rozšířením sběru vyšla společnost REMA Systém vstříc zájmu veřejnosti i firem o jednotnou likvidaci vysloužilých spotřebičů, náplní a nosičů dat. „CD a DVD sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mnoho lidí to tak ale nevnímá,“ uvádí Petr Kubernát, výkonný ředitel společnosti REMA Systém. V tuzemsku je přes 1 100 Zelených firem. „Sběrné nádoby slouží primárně pro zaměstnance, kteří do nich mohou odevzdávat drobný elektroodpad, baterie i stará CD a DVD z domova. Vzhledem k nízké váze těchto komodit není žádný problém vzít je s sebou do práce. Projekt ale řeší i firemní elektroodpad,“ říká Petr Kubernát.
 
CD a DVD jsou přitom pro životní prostředí velmi zatěžující. „Jsou vyrobeny z polykarbonátu a tenké vrstvy, která obsahuje např. titan nebo slitinu platiny a zlata. Po jejich uložení na skládku tedy hrozí nebezpečí, že se z této vrstvičky začnou do okolí uvolňovat těžké kovy. Doba rozložení CD na skládce se navíc odhaduje na 1 milión let,“ konstatuje Petr Kubernát. Podle odhadů vzniká v tuzemsku ročně několik desítek milionů kusů nepotřebných CD a DVD. „Jejich celková hmotnost dosahuje cca 300 tun,“ doplňuje Kubernát.
 
Projekt Zelená firma byl spuštěn v roce 2008 a v průměru do něj přibývá 1 firma denně. Celkem se v Zelených firmách vybralo více než 2 500 tun elektroodpadu.
 
 

Zelená firma

Projekt Zelená firma je zaměřen na sběr baterií a drobného elektroodpadu od občanů přímo v místě jejich zaměstnání. Snadná recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií bez nutnosti cesty do sběrného dvora či na speciální místo zpětného odběru je předpokladem pro podporu uvědomělého chování občanů. Projekt byl spuštěn v lednu roku 2008 a v současné době je v něm zapojeno více než 1 100 firem.
 
Výhodou pro firmu, která je ochotná spolupracovat na službě pro své zaměstnance, je svoz a ekologické zpracování firemního elektroodpadu zdarma. Firma zároveň získá podporu ve formě plakátu k označení sběrného místa, informačních letáčků pro zaměstnance a možnost využívat logo Zelená firma při komunikaci s veřejností.
 
V roce 2010 byla služba pro Zelené firmy rozšířena o nabídku velkých sběrových akcí, při kterých mají zaměstnanci firmy možnost odevzdat k recyklaci i velká elektrozařízení. Po skončení akce firma obdrží informační materiály, ze kterých se dozví, jaký vliv na životní prostředí měla jejich sběrná akce. Množství odevzdaného elektroodpadu je převedeno na úsporu materiálu a CO2 ekvivalent. Bližní informace o projektu jsou umístěny na stránkách www.zelenafirma.cz .
 

REMA Systém

REMA Systém, a.s. je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečení efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). REMA Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. Stěžejními projekty společnosti jsou ZELENÁ FIRMA a ZELENÁ OBEC, do kterých je v současné době zapojeno dva tisíce subjektů. Více na www.remasystem.cz .
Hodnocení článku: 

Komentáře

Podle Wikipedie zlato, titan ani platina nepatří mezi těžké kovy.
Ale i kdyby mezi ně patřily (vymezení těžkých kovů může být různé), v čem ohrožuje přirodu zlato nebo titan?

Nevím, jak se definují "těžké kovy", ale jestliže olovo (je považováno za TK) má hustotu 11,34 kg/dm3, pak zlato je o hodně těžší - má hustotu 19,32. A platina je téměř 2x těžší než olovo - hustota 21,45. Naproti titan je lehčí než železo. Ale souhlasím, zlato ani platina nepředstavují vysoké nebezpečí pro přírodu, protože jsou téměř chemicky inertní.