Jste zde

ADA4528: „Nula driftu, nula starostí!“

Zesilujete malé signály a potřebujete perfektní výstupy? Pak byl přesně pro Vás vyvinut precizní operační zesilovač ADA4528 s tak malým driftem, že si jej výrobce dovolil nazvat „nulovým“.

Společnost Analog Devices (ADI) představila nový operační zesilovač s „nulovým“ driftem (zero-drift) a nejnižší hladinou šumu ve své třídě. Integrovaný obvod

 
 • ADA4528,
 • Precision, Ultralow Noise, RRIO, Zero-Drift Op Amp,
 
byl vyvinut s ohledem na přístrojové a také medicínské aplikace, vyžadující přesnost v „proudu času“ a také se změnou teploty, to vše bez potřeby kalibrace systému (zkratkou RRIO zde rozumíme vstup a výstup typu rail-to-rail). Průlomové řešení vykazuje mimořádně nízký vlastní napěťový šum o velikosti 99 nVp-p (špička – špička), definovaný v rozsahu 0,1 Hz až 10 Hz, což znamená, že se strukturou ADA4528 dosáhneme o 26 procent nižšího napěťového šumu při výkonové spotřebě, nižší o celých 40 procent, budeme – li porovnávat s nejblíže dostupnými, konkurenčními zesilovači. Takovým způsobem vylepšíme v konkrétních systémech odstup užitečného signálu od šumu (SNR, signal-to-noise ratio) a rovněž minimalizujeme vlastní šumové pozadí, takže se již ve spojení s 24bitovými A/D převodníky, pracujícími v pásmu do 150 kHz, nemusíme bát, že ohrozíme dosahovanou přesnost. Hustota napěťového šumu 5,3 nV/rtHz vývojářům umožňuje poprvé nasadit zesilovací struktury s „nulovým driftem“ v širokopásmových aplikacích typu piezoelektrických čidel (Transducer) a také souvisejících systémů precizního sběru dat.
 
„Tento nový, přesný zesilovač je jakousi „vlajkovou lodí“ v nabídce operačních zesilovačů společnosti Analog Devices“, říká Peter Real, vice president ve skupině Linear and Radio Frequency Products and Technology Group při Analog Devices. „Jedinečná a zároveň patentově chráněná přerušovací metoda (Chopping) od ADI umožňuje obvodům ADA4528 dosahovat vysoké úrovně přesnosti, vyžadované v nízkofrekvenčních měřicích systémech s čidly, např. při sběru dat, vážení či ve spojení s precizní lékařskou elektronikou.“
 
Zesilovací struktura ADA4528 s „nulovým driftem“ se může pochlubit malým napěťovým offsetem max. 2,5 µV spolu s nejnižším a zároveň také zaručovaným driftem napěťového offsetu ve své třídě, max. 0,015 µV/°C. Přidejme zisk 140 dB, CMRR (common-mode rejection ratio) 135 dB nebo také PSRR (power-supply rejection ratio) 130 dB a dostaneme vynikající nástroj pro přesné zesilování signálů s nízkými úrovněmi, např. při snímání polohy či tlaku nebo také u tenzometrů či přístrojů, používaných v medicíně. Plná specifikace integrovaného obvodu ADA4528 zahrnuje jednoduché provozní napájení v rozsahu od 2,2 V až do 5,5 V pod rozšířeným teplotním rozsahem průmyslového charakteru (−40 °C až +125 °C), přičemž osazujeme 8vývodové pouzdro typu MSOP (Mini Small Outline Package).
 

Základní vlastnosti obvodu ADA4528:

 • Offset: 2,5 µV max.
 • Drift napěťového offsetu: 0,015 µV/°C max.
 • Šum: 5,3 nV/rtHz pro f = 1 kHz
 • Napěťové zesílení v otevřené smyčce: 140 dB min.
 • CMRR: 135 dB min.
 • PSRR: 130 dB min.
 • Jednoduché napájecí napětí: 2,2 V až 5,5 V
 • Souměrné napájení: ±1,1 V až ±2,75 V
 • Vstup a výstup typu rail-to-rail
 

Dostupnost a cena:

Obvod ADA4528 lze při odběru 1 000 ks pořídit již za $1.15.
 

Download a odkazy:

 
Hodnocení článku: