Jste zde

ISL28134: Bez driftu a jen s polovičním šumem

Přesný 5 V operační zesilovač ISL28134 typu Rail-to-Rail od Intersilu se díky svým parametrům stává odpovídající volbou pro špičkové přístrojové aplikace s nízkou hladinou šumu, ve kterých např. budeme zesilovat malé signály ze speciálních senzorů.

Společnost Intersil rozšířila svou rodinu precizních operačních zesilovačů. Představila totiž novinku v podobě 5 V operačního zesilovače typu Rail-to-Rail s mimořádně nízkým šumovým pozadím a stabilizovaným „nulovým“ driftem. Vezmeme – li v úvahu konkurenční struktury, spotřebovávající obdobné množství elektrické energie, dostáváme se v případě šumu až na poloviční úroveň. 

  • ISL28134,
  • 5V Ultra Low Noise, Zero Drift Rail-to-Rail Precision Op Amp,
 
v jednoduchém provedení typu SOIC, SOT-23 nebo μTDFN (1,6 mm x 1,6 mm) se tak stává správnou volbou pro zesilování signálů s malými amplitudami v rámci analogových front – endů, zajišťujících rozhraní k nejrůznějším čidlům, ať již při měření tlaku, teploty, vyhodnocování mechanického namáhání apod. Také se stává ideálním nástrojem pro nízkošumové přístrojové systémy, ve kterých zajišťuje potřebné zesílení před samotným A/D převodem s 24bitovými strukturami typu delta – sigma (viz také aplikační poznámku Intersilu s názvem Making Accurate Voltage Noise and Current Noise Measurements on Operational Amplifiers Down to 0.1Hz).
 
 
 
OZ ISL28134 se stává ideálním nástrojem pro nízkošumové přístrojové systémy, ve kterých zajišťuje potřebné zesílení před samotným A/D převodem s 24bitovými strukturami typu delta – sigma
 
 
Jako příklad si uveďme přesný, stejnosměrně vázaný zesilovač s vysokým ziskem, viz obr. níže, na kterém budeme chtít zdůraznit vliv případných nepřesností. Precizní aplikace, zesilující signály v řádu několika málo μV, totiž budou pro navazující A/D převod, pro který by měly užitečný signál připravit, vyžadovat zisk v řádu tisíců V/V, tzn. zesilovače s velmi vysokým ziskem, náležitým zesílením v otevřené smyčce a také potřebnou šířkou pásma. Vedle vysokého zisku a také šířky pásma by však zesilovač měl mít i minimální VOS a také teplotní drift spolu s malým vstupním napěťovým šumem.
 
 
Provozujeme – li pak např. nějaký zesilovací stupeň s napěťovým offsetem 100 μV a odpovídajícím driftem 0,5 μV/°C spolu se zesílením v uzavřené smyčce o velikosti 10 000 V/V, dostaneme pravděpodobně výstupní chybu o velikosti 1 V, resp. teplotně závislou nepřesnost 5 mV/°C. Nemáme – li tedy řádně zapracováno trimování offsetu včetně teplotních kompenzací, budeme se ve spojení s požadovanou přesností a velikostí vstupních napětí potýkat se zásadními problémy. Dosadíme - li však v této úvaze výchozí parametry obvodu ISL28134, dostáváme zcela odlišné výstupy.
 
 

Základní vlastnosti přesného OZ ISL28134:

  • Šumové napětí v pásmu od 0,1 Hz až do 10 Hz pouze 0,25 μVpp
  • Nízký napěťový offset, max. 2,5 μV, drift max. 15 nV/°C
  • Provozní proudová spotřeba jen 675 μA
  • Vstupy a výstupy typu Rail-to-Rail maximalizují možné signálové úrovně
  • CMRR o velikosti 135 dB zase účinně minimalizuje chyby, vznikající při rozdílové konfiguraci vstupů
 
 

Dostupnost a cena:

Při odběru 1 000 ks vychází jeden obvod ISL28134 v 8vývodovém pouzdru typu SOIC již na $0.91.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: